50.85 ÷ 0.625 =
Divide Decimals with Whole Numbers

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
8.136
813.6
.8136
81.36
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Cody's dog, Frisky, eats 242.4 pounds of dog food each year. How much dog food does Frisky eat each month?
22
12.12
20.2
121.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Alina raised $95.70 to purchase books for the library. She plans to purchase 15 books and each book costs the same amount. How much does each book cost?
$63.80
$6.38
$638
$63.08
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A box of 24 pretzels weighs 14.88 ounces. How many ounces does one pretzel weigh?
0.62
6.02
2.60
62.0
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Maria bought a bag of coffee beans with a mass of 63.72 grams. She used the same amount of coffee beans every day for 9 days. How many grams of coffee beans did Maria use each day?
7.8
7.09
6.08
7.08
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At a pizza party, a group of 16 students equally shared a total bill of $80.32. How much did each student pay?
$5.20
$6.02
$7
$5.02
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Vincent found the quotient of 46.8 divided by 2. What was the quotient?
93.6
23.04
36
23.4
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Decimal Multiplication Models

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Arithmetic Sequences #1

Quiz
•
9th Grade
12 questions
Divide Decimals by Whole Numbers

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
6th Grade Math Quiz #2: Decimals: Multiplying & Dividing

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Decimals with Whole Numbers

Quiz
•
5th Grade - University
20 questions
Dividing with Decimals

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Lesson 8 Study Guide

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplying and Dividing Decimals

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade