Divide Decimals with Whole Numbers

Divide Decimals with Whole Numbers

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimals divided by whole numbers

Decimals divided by whole numbers

4th - 8th Grade

10 Qs

Decimals with Whole Numbers

Decimals with Whole Numbers

5th Grade - University

20 Qs

Dividing Decimals By Whole Numbers

Dividing Decimals By Whole Numbers

4th - 6th Grade

20 Qs

decimal operations

decimal operations

5th - 7th Grade

16 Qs

Decimal Multiplication Models

Decimal Multiplication Models

5th - 6th Grade

10 Qs

Divide decimals by whole numbers

Divide decimals by whole numbers

6th Grade

10 Qs

Lesson 7: Divide Decimals by Whole Numbers

Lesson 7: Divide Decimals by Whole Numbers

6th Grade

20 Qs

Dividing decimals by whole numbers

Dividing decimals by whole numbers

6th Grade

10 Qs

Divide Decimals with Whole Numbers

Divide Decimals with Whole Numbers

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

50.85 ÷ 0.625  =

8.136

813.6

.8136

81.36

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Cody's dog, Frisky, eats 242.4 pounds of dog food each year. How much dog food does Frisky eat each month?

22

12.12

20.2

121.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Alina raised $95.70 to purchase books for the library. She plans to purchase 15 books and each book costs the same amount. How much does each book cost?

$63.80

$6.38

$638

$63.08

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A box of 24 pretzels weighs 14.88 ounces. How many ounces does one pretzel weigh?

0.62

6.02

2.60

62.0

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Maria bought a bag of coffee beans with a mass of 63.72 grams. She used the same amount of coffee beans every day for 9 days. How many grams of coffee beans did Maria use each day?

7.8

7.09

6.08

7.08

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

At a pizza party, a group of 16 students equally shared a total bill of $80.32. How much did each student pay?

$5.20

$6.02

$7

$5.02

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Vincent found the quotient of 46.8 divided by 2. What was the quotient?

93.6

23.04

36

23.4

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?