Ratio Tables Challenging

Ratio Tables Challenging

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Understanding Ratios Practice

Understanding Ratios Practice

6th Grade

18 Qs

Solve Proportions

Solve Proportions

6th - 8th Grade

21 Qs

MATH 6 - 1.1 and 1.2

MATH 6 - 1.1 and 1.2

6th Grade

20 Qs

3.2 Equivalent Ratio Tables

3.2 Equivalent Ratio Tables

6th Grade

16 Qs

Challenging Ratio Tables

Challenging Ratio Tables

6th Grade - University

20 Qs

Ratios and Proportional Relationships

Ratios and Proportional Relationships

6th Grade

16 Qs

Ratio Tables

Ratio Tables

6th Grade

20 Qs

Ratios

Ratios

KG - 7th Grade

25 Qs

Ratio Tables Challenging

Ratio Tables Challenging

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What number is missing?

12

3

11

13

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is C?

80

24

96

92

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

To disinfect 1 quart of stream water to make it drinkable, you need to add 2 tablets of iodine. How many tablets do you need to disinfect 4 quarts?

4 tablets

5 tablets

6 tablets

8 tablets

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Luz earns $400 for 40 hours of work. Use a ratio table to determine how much she earns for 6 hours of work.

$60.00

$20.00

$40.00

$10.00

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

In the same ratio for red paint to yellow paint, how many oz of red paint will he need for 35 oz of yellow paint?

15 oz

21 oz

45 oz

11 oz

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Use the ratio table to answer the following question: At Hank's donuts, the ratio of 12 donuts would cost $3. How many donuts could you get with $9?

8 donuts

36 donuts

24 donuts

10 donuts

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Use the ratio table to answer the following question: At Hank's donuts, the ratio of 12 donuts would cost $3. How many donuts could you get with $9?

8 donuts

36 donuts

24 donuts

10 donuts

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?