Slope and Y-Intercept

Slope and Y-Intercept

9th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Algebra - Unit 1 Pre Unit Lesson C Online Assignment

Algebra - Unit 1 Pre Unit Lesson C Online Assignment

9th - 12th Grade

15 Qs

Meaning of Slope and Y Intercept

Meaning of Slope and Y Intercept

8th Grade - University

15 Qs

Solving Systems of Equations by Substitution

Solving Systems of Equations by Substitution

7th - 9th Grade

10 Qs

Interpret Slope and Y-Intercept

Interpret Slope and Y-Intercept

9th Grade

12 Qs

Unit 7 Functions Assessment

Unit 7 Functions Assessment

7th - 9th Grade

15 Qs

Slope and Y-Intercept

Slope and Y-Intercept

8th Grade - University

10 Qs

Slope and Y Intercept Interpret

Slope and Y Intercept Interpret

9th Grade - University

15 Qs

Quick Check on Interpreting

Quick Check on Interpreting

9th Grade

8 Qs

Slope and Y-Intercept

Slope and Y-Intercept

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Find the slope from the table.

-4

1

4

-2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the y-intercept of the line?

1/2

1

-1/2

-1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What does the slope mean in the context of the problem?

The cost will increase by $1.40 per topping

The cost will decrease by $1.40 per topping

The cost will increase by $1.90 per topping

The cost will decrease by $1.90 per topping 

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the meaning of the y-intercept?

The hamburger will cost $1.90 without any toppings.

The hamburger will cost $1.40 without any toppings. 

The cost of the hamburger is $1.90 with one topping

The cost of the hamburger doesn't change no matter how many toppings there are.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the meaning of the y-intercept?

The cost per ride is $1.75

The cost per ride is $5

The cost to get into the fair is $5

The cost to get into the fair is $1.75

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the meaning of the slope?

Her bill will increase by $2.95 for every grandchild she brings.

The cost for Mrs. Franklin's meal is $6.85

Her bill will increase by $6.85 for every grandchild she brings.

The cost for Mrs. Franklin's meal is $2.95

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the meaning of the slope? (Hint: choose two points! Hours rented (x) and amount paid (y))

The cost will increase by $12 per hour

The initial fee is $15 before hourly charges

The cost will increase by $15 per hour

The initial fee before hourly charges is $12

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?