Math Ratios and Rates

Math Ratios and Rates

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Rates Vocabulary

Ratios and Rates Vocabulary

6th Grade

12 Qs

Rates and Ratios Vocabulary

Rates and Ratios Vocabulary

5th - 6th Grade

11 Qs

Rates and ratios

Rates and ratios

6th Grade

16 Qs

Ratio and Rates Review

Ratio and Rates Review

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratios

Ratios

9th Grade

15 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

7th - 9th Grade

20 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

7th Grade

17 Qs

Ratios and Rates

Ratios and Rates

6th Grade

20 Qs

Math Ratios and Rates

Math Ratios and Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

4:6

4 to 6

3:2

2 to 6

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups

6 to 1

1/6

18/3

3/18

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

88 students for 4 classes
How many students per class?

22 students per class

22 classes per student

25 students per class

25 classes per student

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is the ratio of flames to arms on the candle?

3:2

3:5

11/10

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A ratio that expresses the same relationship

Rate

Ratio

Equivalent Ratio

Integer

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The three different kinds of ratios include..
Part to Part
Part to Whole
Whole to Part

False

True

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Mr. Keys made $90 in 5 hours.  What is the unit rate?  

$18 per hour

$1 in 18 hours

$90:5h

5 to 90

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?