Ratios Rates Unit Rates

Ratios Rates Unit Rates

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios Rates and Unit Rates Representations

Ratios Rates and Unit Rates Representations

6th Grade

20 Qs

Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Ratios Rates Unit Rate

Ratios Rates Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Ratios,  Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

5th - 7th Grade

18 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th Grade

12 Qs

Ratio Rates and Unit Rate Lessons

Ratio Rates and Unit Rate Lessons

6th Grade

20 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Ratios Rates Unit Rates

Ratios Rates Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You have 29 books on your shelf. You have read 18 of those books.
What is the ratio of books not read to all of the books on your shelf?

18 to 29

11 : 18

11 : 29

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Your brother has a bag of marbles.  He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles.  What is the ratio of blue marbles to red marbles?

3 to 8

3 : 7

2 to 7

2 : 3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Your brother has a bag of marbles.  He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles. What is the ratio of blue and yellow marbles to red marbles?

11 : 7

9 to 11

5 to 7

2 : 15

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Your brother has a bag of marbles.  He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles. What is the ratio of blue marbles to green and red marbles?

1 to 3

1 : 5

2 to 3

2 : 7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Your brother has a bag of marbles.  He has 8 green marbles, 3 blue marbles, 7 red marbles, and 2 yellow marbles. What is the ratio of green marbles to all marbles?

3 to 20

1 : 10

7 : 20

2 to 5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

My mother purchased 8 Pepsi products at Bi-Lo for $14.00.  What is the price per product?

$2.00 per product

$1.50 per product

$1.75 per product

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

My mother purchased 9 candy bars at Food Lion for $13.50.  What is the price per candy bar?

$2.00 per product

$1.50 per product

$1.75 per product

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?