A market sells 7 candy bars for $4.20. How much do 8 candy bars cost?
Ratio and Rate Word Problems

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$4.80
$0.60
$33.60
$12.60
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Alicia drove at a constant speed and traveled 182.4 miles in 3 hours. What is her rate in miles per hour?
60.8 hours per mile
547.2 miles per hour
56 miles per hour
60.8 miles per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the price PER ounce?
$10.03 per ounce
$27.01 per ounce
$0.99 per ounce
$0.10 per ounce
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
While shopping, Sofia noticed that her favorite chips were on sale $5 for 2 bags. How much will it cost her for 7 bags of chips?
$7.50
$12.00
$12.50
$17.50
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If broccoli costs $13 for 5 pounds, how much will 8 pounds cost?
$20
$20.80
$31.20
$33.60
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve:
2
9
35
7
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
MOD1 Quiz on Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th Grade Milestone Review - Unit rate

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rate & Unit Price

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Rates & Unit Rate Quiz Review

Quiz
•
6th Grade
13 questions
7.RP.1

Quiz
•
7th - 8th Grade
16 questions
Unit Rates and Proportional Relationships Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Unit Rate Practice

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
Unit 5: Unit Rates and Measurement Conversions

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade