Ratio and Rate Word Problems

Ratio and Rate Word Problems

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate and Unit Price

Unit Rate and Unit Price

6th Grade

20 Qs

Rates, Unit Rates & Proportions

Rates, Unit Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

Rates, Ratios, Proportions and Percents

Rates, Ratios, Proportions and Percents

8th - 11th Grade

20 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Ratios & Proportions

Ratios & Proportions

7th Grade

15 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

7th Grade

19 Qs

MOD1 Quiz on Unit Rate

MOD1 Quiz on Unit Rate

7th Grade

10 Qs

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade Milestone Review - Unit rate

7th Grade

20 Qs

Ratio and Rate Word Problems

Ratio and Rate Word Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A market sells 7 candy bars for $4.20. How much do 8 candy bars cost?

$4.80

$0.60

$33.60

$12.60

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Alicia drove at a constant speed and traveled 182.4 miles in 3 hours. What is her rate in miles per hour?

60.8 hours per mile

547.2 miles per hour

56 miles per hour

60.8 miles per hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is the price PER ounce?

$10.03 per ounce

$27.01 per ounce

$0.99 per ounce

$0.10 per ounce

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

$6 per pizza

$82.50 per pizza

$5.50 per pizza

$6.50 per pizza

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

While shopping, Sofia noticed that her favorite chips were on sale $5 for 2 bags. How much will it cost her for 7 bags of chips?

$7.50

$12.00

$12.50

$17.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If broccoli costs $13 for 5 pounds, how much will 8 pounds cost?

$20

$20.80

$31.20

$33.60

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve:

2

9

35

7

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?