Sargento cheese slices $2.50 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.78 for 9 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Ratios and Unit Price
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Sargento cheese slices $2.50 for 10 slices
or
Velveeta Cheese slices $3.78 for 9 slices
Find the unit price for each and choose the better deal.
Sargento
Velveeta
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Doritos $3.45 for 11.5 oz.
or
Cheetos $2.43 for 9 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Doritos
Cheetos
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Cheerios 17 ounces for $3.98
or
Apple Jacks at $2.89 for 13 oz
Find the unit price of each and determine the better buy.
Cheerios
Apple Jacks
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Cheerios $3.68 for 17 oz.
or
Apple Jacks $2.89 for 13 oz.
Find the unit price of each and choose the better deal.
Cheerios
Apple Jacks
neither
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ten soccer players were going to a soccer tournament with their three coaches. What is the ratio of coaches to players?
10 : 3
10:13
3 : 10
3:13
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is a Ratio?
Is a comparison of two quantities
To multiply two fractions
A number over another number
Two decimals that can be multiplied
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is an equivalent ratio to 3/4?
1/4
4/5
12/16
14/18
20 questions
Comparing Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Module 3.3 Unit Rates
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Better Buy
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rate Unit Rates
Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Ratios, Rates, Unit Rates
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
6th Grade Milestone - Better Buy
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Unit Rates
Quiz
•
7th Grade
16 questions
6.RP.3c
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check
Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals
Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms
Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)
Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables
Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review
Quiz
•
6th Grade