Ratios and Unit Price

Ratios and Unit Price

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Better Buy

Better Buy

6th - 7th Grade

10 Qs

Better Buy

Better Buy

7th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

10 Qs

Comparing Unit Rates

Comparing Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Comparing Unit Rates (Better Buy)

Comparing Unit Rates (Better Buy)

7th Grade

20 Qs

Ratios and Unit Price Review

Ratios and Unit Price Review

6th Grade - University

10 Qs

Mid-Chapter Review - ch. 1

Mid-Chapter Review - ch. 1

7th Grade

16 Qs

Proportions Measurement Conversions

Proportions Measurement Conversions

7th Grade - University

10 Qs

Ratios and Unit Price

Ratios and Unit Price

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Sargento cheese slices $2.50 for 10 slices

or

Velveeta Cheese slices $3.78 for 9 slices

Find the unit price for each and choose the better deal.

Sargento

Velveeta

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Doritos $3.45 for 11.5 oz.

or

Cheetos $2.43 for 9 oz.

Find the unit price of each and choose the better deal.

Doritos

Cheetos

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Cheerios 17 ounces for $3.98

or

Apple Jacks at $2.89 for 13 oz

Find the unit price of each and determine the better buy.

Cheerios

Apple Jacks

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Cheerios $3.68 for 17 oz.

or

Apple Jacks $2.89 for 13 oz.

Find the unit price of each and choose the better deal.

Cheerios

Apple Jacks

neither

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ten soccer players were going to a soccer tournament with their three coaches. What is the ratio of coaches to players? 

10 : 3

10:13

3 : 10

3:13

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What is a Ratio?

Is a comparison of two quantities 

To multiply two fractions 

A number over another number

Two decimals that can be multiplied

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

What is an equivalent ratio to 3/4?

1/4

4/5

12/16

14/18

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?