Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Rates: 6th Grade

Rates: 6th Grade

6th Grade

14 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

7th Grade

19 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

11 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Alycia earned $20.40 in 3 hours. What is her unit rate in dollars per hour?

$7 per hour

$6 per hour

$6.80 per hour

$17.40 per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What was Brian's unit rate?

3/2 word per minute

30 minutes per word

60 minutes per word

30 words per minute

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

4:6

4 to 6

3:2

2 to 6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which ratio is equivalent to 12:20

20:12

2:3

3:5

3:10

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

It snowed 14 inches in 5 hours. What is the unit rate?

3 inches

1.5 inches

5 inches

2.8 inches

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

k=5

k=45

k=60

k=90

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?

$30

$20

$60

$10

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?