The comparison of two quantities using division is called a ___.
Proportionality: Ratios and Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
value
ratio
century
decimal
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If the ratio of swans to geese is 3:21 is a medium pond, which of these represents an equivalent ratio for a larger pond?
42 swans to 6 geese
7 swans to 1 goose
6 swans to 24 geese
9 swans to 63 geese
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At the city pool there is 2 lifeguards for every 70 swimmers. How many lifeguards are needed for 210 swimmers?
6
5
4
3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A ratio that compares two numbers with different units of measure, like 60 mins to run 7 miles, is called a ___.
equation
mph
rate
reason
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Unit rates can be used to compare products. If a box of Girls Scout cookies cost $5 and has 44 cookies, what is the unit price, or cost per cookie?
0.11
8.8
39
0.16
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In a survey, 20% of the people surveyed preferred cats over dogs. If 80 people were surveyed, how many preferred cats?
16
20
64
40
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
For a linear function that goes through the origin, the ratio of y divided by x is called the ___.
proportional reasoning
constant unit
constant of proportionality
percent ratio
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Ratios, Rates, Unit Rates, Unit Price

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
6th Grade F.A.S.T Math Prep #2

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
The Twelve Days of Christmas

Quiz
•
6th - 7th Grade
19 questions
Ratios Rates Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Ratio & Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
14 questions
rates and ratios

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Percents, Proportionality

Quiz
•
9th - 12th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade