Is the following a rate or a unit rate?
type 800 words in 12 minutes
Introduction to Ratios, Rate and Unit Rate
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is the following a rate or a unit rate?
type 800 words in 12 minutes
rate
unit rate
2.
MATCH QUESTION
1 min • 1 pt
Match the following vocabulary terms to their definitions.
rate
comparison of two quantitities
unit rate
a comparison of two quantities with units when the quantity in the denominator is 1
ratio
a comparison of two quantities with units
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A package of 20 crayons from Crayola costs $18 and a package of 30 crayons from Walmart costs $28.
Which package has the lower cost per crayon? Use unit rates to choose which package of crayons is the better deal.
20 pack of crayons is the better deal
30 pack of crayons is the better deal
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Fill in the missing value
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is the following a rate or a unit rate?
$15 for 3 boxes of Cheez-Itz
rate
unit rate
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
Which word best fits the definition:
A ratio that compares two different quantities which have different units.
ratio
unit rate
rate
constant
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 5 pts
_____ are those that can be simplifies or reduced to the same value.
Rates
Equivalent ratios
Mathematicians
Proportional
20 questions
Unit Rate and Constant of Proportionality 2
Quiz
•
6th - 7th Grade
12 questions
Rate of Proportionality
Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
7th Grade Milestone Review - Comparing Unit Rates
Quiz
•
7th Grade
12 questions
Proportional vs Non Proportional Relationships (Tables)
Quiz
•
7th - 9th Grade
10 questions
Introduction to Proportional Relationships-Vocabulary
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Proportional Tables and Graphs
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Ratio Rate Better Deal
Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences
Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance
Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines
Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade