Solving Ratios with Algebra

Solving Ratios with Algebra

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Similar Figures Practice

Similar Figures Practice

8th Grade

16 Qs

Dot Plots & Stem and Leaf

Dot Plots & Stem and Leaf

4th - 6th Grade

20 Qs

Solving Proportions with Applications

Solving Proportions with Applications

9th Grade

12 Qs

Multiply Mixed Numbers

Multiply Mixed Numbers

6th Grade

12 Qs

Unit 3 - Final Exam Review - Ratios and Proportions

Unit 3 - Final Exam Review - Ratios and Proportions

7th Grade

20 Qs

Solving Proportions

Solving Proportions

7th - 8th Grade

14 Qs

Rates, Unit Rates & Proportions

Rates, Unit Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

Review: Proportions/Decimals,Percents,Fractions

Review: Proportions/Decimals,Percents,Fractions

6th - 11th Grade

20 Qs

Solving Ratios with Algebra

Solving Ratios with Algebra

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Anthony Clark

Used 1+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A scale drawing of a billboard uses the scale 4 cm:9 ft. The length of the billboard in the drawing is 11 cm. How long is the actual billboard?

13 ft

20.75 ft

24.75 ft

22 ft

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A cake recipe calls for 1.5 cups of milk and 3 cups of flour. Seth made a mistake and used 5 cups of flour. How many cups of milk should he use to keep the proportions correct?

2.5 cups milk

1.75 cups milk

2 cups flour

2.25 cups milk

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Two ratios that are equal are

similar sides

unit rates

congruent

proportional

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A box of cereal cost $3.59 for 30 oz. How much is the unit rate per ounce? Round to the nearest cent.

11 cents

12 cents

13 cents

10 cents

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve:

6

7

-8

-5

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve:

4

6

-2

5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Solve:

-2

4

15

9

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?