You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Rates and Averages

Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Anthony Clark
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$.50 per pound
$1.25 per pound
$3 per pound
$2.50 per pound
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A cashier at the grocery store rung up 2 customers in 8 minutes. At this rate, how many customers can he ring up in 30 minutes?
16 customers
10.5 customers
7.5 customers
14 customers
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
After 3 hours, Ernie had travelled 195 miles. If he travels at a constant speed, how far will he have travelled after 5 hours?
400 miles
325 miles
575 miles
650 miles
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Antonia can type 408 words in 4 minutes, how many words can she type per minute?
408 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
102 words per minute
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?
$4.95 per pizza
$5.75 per pizza
$7.25 per pizza
$6.50 per pizza
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Measurement and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Problem Solving About Rate and Unit Rate

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Rates

Quiz
•
6th Grade - University
16 questions
Rates

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Average Rate of Change - Word Problems

Quiz
•
9th - 11th Grade
20 questions
Identifying Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Rates and Unit Rate Analysis

Quiz
•
7th Grade - University
18 questions
Rates and Proportion

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade