Module 9: Ratios & Rates Review

Module 9: Ratios & Rates Review

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math 1 Mastery 3 Check-in

Math 1 Mastery 3 Check-in

6th Grade

10 Qs

Dividing Mixed Fractions Word Problems

Dividing Mixed Fractions Word Problems

6th Grade - University

8 Qs

Combining Like Terms using Algebra Tiles

Combining Like Terms using Algebra Tiles

6th - 8th Grade

10 Qs

Word Problems- mixed numbers operations

Word Problems- mixed numbers operations

5th - 9th Grade

10 Qs

Patterns and Sequences #1

Patterns and Sequences #1

6th Grade

15 Qs

BMS SOL 7.1d Review (Perfect Squares)

BMS SOL 7.1d Review (Perfect Squares)

6th - 8th Grade

10 Qs

Lesson 14 Study Guide

Lesson 14 Study Guide

6th Grade

10 Qs

Fraction Division Word Problems

Fraction Division Word Problems

6th Grade

10 Qs

Module 9: Ratios & Rates Review

Module 9: Ratios & Rates Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

TEKS.MATH.6.4B, CCSS.6.RP.A.1, TEKS.MATH.6.5A

+2

Standards-aligned

Created by

Vickie Dubois

Used 2+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

During a restaurant promotion, 3 out of every 25 customers received a $15 coupon to use on their next visit. If there were 200 customers at the restaurant, what was the total value of the coupons that were given out?

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A group of boys were having a basketball free throw competition. Jaxson made 6 out of 18 free throws, Aaron made 5 out of 20 free throws, Angel made 5 out of 25 free throws, and Richard made 12 out of 24 free throws. Which boy won the competition with the highest ratio?

Jaxson

Aaron

Angel

Richard

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Snacks and More sells a 3-pound bag of mixed nuts for $15.75. Healthy Snacking sells a 2.5-pound bag of mixed nuts for $13.50. Based on unit prices, the mixed nuts from which store are a better buy?

The mixed nuts would be a better buy from Snacks and More because for $5.25 per pound you get more mixed nuts that cost less.

The mixed nuts would be a better buy from Healthy Snacking because the mixed nuts cost less per pound than the nuts from Snacks and More.

The mixed nuts would be a better buy from Healthy Snacking because for $5.40 per pound you get more mixed nuts that cost less.

Buying the mixed nuts from either Snacks and More or Healthy Nuts would be equally as good since there is no difference in unit price.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Alexis collects stuffed animals. She has 8 teddy bears, 9 dogs, and 6 cats. What is the ratio of cats to teddy bears?

6 to 9

8 to 9

8 to 6

6 to 8

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Determine how many white tiles Eddie will use on the bathroom floor. Enter the correct answer using the keypad. Eddie is laying tiles on the bathroom floor. Every 5 tiles he lays includes 1 black tile and 4 white tiles. If Eddie lays 25 tiles, how many white tiles will he use? Eddie will use _____ white tiles.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Alonzo runs 6 miles at a constant rate of 40 minutes. He is thinking about running in two different races, a 12-mile race and a 15-mile race. At his current constant rate, how many more minutes will it take Alonzo to complete the 15-mile race than the 12-mile race?

60 minutes

18 minutes

40 minutes

20 minutes

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The table shows the number of students in each section of the school band.

Section of the School Band Number of Students

Brass 52

Woodwinds 45

Percussion 9

What ratio compares the number of students that play a percussion instrument to the total number of students in the school band?

9:45

9:106

9:52

9:97

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?