Equation and Inequality Word Problems
Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Standards-aligned
Anthony Clark
Used 1+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Solve the following inequality:
-4x + 14 ≤ 54
x ≥ -10
x ≤ -10
x ≥ 10
x ≤ 10
Tags
CCSS.7.EE.B.4B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Look at the Inequality
Which of the following scenarios could be used to represent it?
The student council is ordering T-shirts from a website. The T-shirts cost $9 each and there is a shipping fee of $8 for any amount ordered. The student council wants to spend no more than $80 on the T-shirts. What are the possible number of T-shirts they can order?
The student council is ordering T-shirts from a website. The T-shirts cost $9 each and there is a shipping fee of $8 for any amount ordered. The student council wants to spend more than $80 on the T-shirts. What are the possible number of T-shirts they can order?
The student council is ordering T-shirts from a website. The T-shirts cost $9 each and there is a shipping fee of $8 for any amount ordered. The student council wants to spend less than $80 on the T-shirts. What are the possible number of T-shirts they can order?
The student council is ordering T-shirts from a website. The T-shirts cost $9 each and there is a shipping fee of $8 for any amount ordered. The student council wants to spend exactly $80 on the T-shirts. What are the possible number of T-shirts they can order?
Tags
CCSS.7.EE.B.4B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The Frederick County Fair costs $15.00 to get in and $2.50 per ride, while the Montgomery County Fair costs $10.00 to get in and $3.00 per ride. Which equations could be used to determine how many rides you would need to go on for both fairs to be of equal value?
15x + 2.5 = 10x + 3
15 - 2.5x = 10 - 3x
15 + 2.5x = 10 + 3x
15 - 10 = 2.5x + 3x
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
At Gamestop you can buy a Xbox One for $150.00 and each game to go with it would cost $24.00. Or, you can buy a Playstation 4 for $180.00 and each game for $20.00. Write an equation to determine how many games would need to be purchased for the cost to be equal?
150x + 24 = 180 + 20x
150 + 24x = 180 + 20x
180 - 150 = 24 x + 20x
150 - 24x = 180 - 20x
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Yellow Cab Taxi charges a $1.75 flat rate in addition to $0.65 per mile. Katie has no more than $10 to spend on the taxi ride.
1.75 + 0.65m < 10
1.75 + 0.65m > 10
1.75m + 0.65 < 10
1.75m + 0.65 > 10
Tags
CCSS.7.EE.B.4B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Peppy Pets charges a flat fee of $15 plus $3 per hour to keep a dog during the day. Happy Hounds charges a flat fee of $21 plus $1 per hour. For how many hours is the total fee charged by the companies the same?
2 hours
3 hours
4 hours
5 hours
Tags
CCSS.8.EE.C.8C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Joe’s Canoes charges an initial fee of $20 plus $4 an hour. Callie’s Canoes charges a flat rate of $14 an hour. Find the number of hours for which the total amount that both places charge would be the same.
3 hours
4 hours
1 hour
2 hours
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
16 questions
Ch1: Measurement, Estimating
Quiz
•
University
20 questions
MATH 10 - 3RD QUARTER ASSESSMENT
Quiz
•
10th Grade
19 questions
untitled
Quiz
•
7th Grade - University
12 questions
Simple Interest
Quiz
•
11th Grade - University
10 questions
MT_VIII_DMC_DAY_1_QUIZ_3_2023
Quiz
•
8th Grade
10 questions
Chapter 1 Final Practice Test
Quiz
•
11th - 12th Grade
16 questions
Shapes
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Chapter 14 Quiz
Quiz
•
University
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
14 questions
8th U4L2 - Keeping Equations Balanced
Quiz
•
8th Grade
14 questions
finding slope from a graph
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Scatter Plots and Line of Best Fit
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Function or Not?
Quiz
•
8th Grade
22 questions
Slope intercept form from a graph
Quiz
•
8th Grade
