Rate Complex and Unit Rates

Rate Complex and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Calculating Speed, Distance, and Time

Calculating Speed, Distance, and Time

6th - 8th Grade

18 Qs

Chapter 2 Test

Chapter 2 Test

6th - 8th Grade

17 Qs

Rate of Change from a Graph

Rate of Change from a Graph

7th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Complex Fractions and Unit Rates

Complex Fractions and Unit Rates

7th Grade

20 Qs

Distance/Speed/Time

Distance/Speed/Time

7th - 10th Grade

15 Qs

Speed, Distance, and Time

Speed, Distance, and Time

6th - 8th Grade

20 Qs

Rate Complex and Unit Rates

Rate Complex and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Easy

Created by

Barbara White

Used 1+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The car travels 440 miles in 8 hours. What is the unit rate?
12 miles in 1 hour
55 miles in 1 hour
110 miles in 1 hour
44 miles in 1 hour

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

It snowed 14 inches in 5 hours. What is the unit rate?
3 inches
1.5 inches
5 inches
2.8 inches

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What is a complex fraction?
A really hard fraction to figure out 
A fraction with a fraction in the numerator, denominator, or both 
A fraction multiplied by a decimal
A fraction with an exponent 

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Sasha can mow 3/8 of an acre of grass in 3/4 an hour. How many acres of grass does Sasha mow per hour?
2  ac./hr.
1/2  ac./hr.
9/24  ac./hr.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?
$5
$20
$2
$180

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Simplify the complex fraction shown.
9/40
40/9
10/36
5/18

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?