Non Proportional Word Problems
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+6
Standards-aligned
Barbara White
FREE Resource
Enhance your content in a minute
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Proportional or Non-Proportional:
The video game rental fee is $15 plus $3 per day.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which best describes this equation?
y= 3.75x + 2
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Proportional or Non-Proportional:
The cell phone rate is $9.99 each month and 3 cents a minute
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Is the following equation a proportional relationship?
y=2x-1
Tags
CCSS.7.RP.A.2C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A holiday meal costs $12.50 a person plus a delivery fee of $30.
Tags
CCSS.8.F.B.4
CCSS.HSF.LE.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Easy Car Rental charges $8.50 an hour plus a rental fee of $25.50. Which equation represents the total charges for x hours?
Tags
CCSS.8.F.B.4
CCSS.HSF.LE.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Sports Math
Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
MATEMATIK SPM : Poligon
Quiz
•
1st - 12th Grade
13 questions
五年级数学(长度2)
Quiz
•
1st - 12th Grade
13 questions
Matemática
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Aritmatika Sosial
Quiz
•
7th Grade
12 questions
F1 - Discount
Quiz
•
7th Grade
9 questions
مساحة الدائرة
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
พีทาโกรัส
Quiz
•
1st - 9th Grade
Popular Resources on Wayground
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides Review
Quiz
•
8th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
One-Step Equations
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Slope Intercept Form
Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Solving 2-step equations
Quiz
•
7th Grade
