Jane and Jim collect coins.
Jim has five more than twice the amount Jane has. They have 41 coins altogether.
How many coins does Jim have? How many coins does Jane have?
Write the answer as an ordered pair (Jane,Jim)
Systems of Equations
Quiz
•
Mathematics
•
9th Grade
•
Hard
Angie Hinton
Used 7+ times
FREE Resource
19 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Jane and Jim collect coins.
Jim has five more than twice the amount Jane has. They have 41 coins altogether.
How many coins does Jim have? How many coins does Jane have?
Write the answer as an ordered pair (Jane,Jim)
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Susie and Katie received candies on Valentine's Day.
Susie received four less candies than Katie.
Together, they received 16 total candies.
How many candies did each of the girls receive?
Write the answer as an ordered pair (Katie,Susie).
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
The length of a rectangle is three times its width.
The perimeter is 64 feet. What are the dimensions of the rectangle?
Write the answer as an ordered pair (length,width).
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
The width of a rectangle is half its length. The perimeter is 36 inches.
What are the dimensions of the rectangle?
Write the answer as an ordered pair (length,width).
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
A piggy bank contains quarters and dimes. There are 30 coins in the jar, and the total value is $6.30. How many quarters and dimes are in the piggy bank? (HINT: Quarters are worth $0.25, and dimes are worth $0.10).
Write the answer as an ordered pair (dimes,quarters).
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Sally bought shirts and pants for school. She bought a total of 8 items. Each pair of pants cost $28, and each shirt cost $12.
She spent a total of $144. How many pairs of pants did Sally buy? How many shirts did she buy?
Write the answer as an ordered pair (pants,shirts).
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Jeremy bought a bouquet of 12 flowers for his mom. Daisies were $3.50 each and lilies were $4 each.
He spent $44 total. How many daisies did Jeremy buy? How many lilies di Jeremy buy?
Write the answer as an ordered pair (daisies,lilies).
20 questions
Coordinate Plane Information
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
The Coordinate Plane
Quiz
•
9th - 10th Grade
15 questions
Graphing on the Coordinate Plane One Quadrant
Quiz
•
6th Grade - University
22 questions
Plotting Points
Quiz
•
9th Grade
15 questions
MS Math 1A Unit 2 Practice!
Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Coordinate Plane with Rational Numbers
Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Basic Graphing in Science
Quiz
•
9th Grade
20 questions
CPM CC3 Chapter 1 Vocabulary
Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Character Analysis
Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag
Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit
Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25
Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers
Quiz
•
6th - 8th Grade
30 questions
Linear Inequalities
Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing
Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y
Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match
Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Function or Non-Function?
Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Exponent Properties
Quiz
•
7th - 9th Grade
36 questions
WMS Pre-algebra Final Review
Quiz
•
8th - 9th Grade