What is a unit rate?
Math 7 (Module 1 Review)

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Jenny Rose Nanez Lui Lui
Used 1+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A unit rate is a measurement of time.
A unit rate is a type of currency exchange.
A unit rate is a method for calculating area.
A unit rate is a ratio that compares a quantity to one unit of another quantity.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 150 miles in 3 hours, what is the unit rate in miles per hour?
30 miles per hour
75 miles per hour
100 miles per hour
50 miles per hour
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you represent a proportional relationship on a graph?
A straight line through the origin.
A vertical line indicating no relationship.
A curved line that does not pass through the origin.
A dotted line that represents random data points.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If y = 4x, what is the unit rate?
10
4
2
8
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Solve the problem: If 5 pounds of apples cost $10, how much do 8 pounds cost?
$12
$16
$20
$14
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a recipe requires 2 cups of flour for 4 servings, how much flour is needed for 10 servings?
6 cups of flour
5 cups of flour
4 cups of flour
3 cups of flour
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does the slope of a line represent in a proportional relationship?
The slope indicates the total distance between two points.
The slope shows the maximum value of the variables.
The slope represents the average of the two variables.
The slope represents the constant rate of change between the two variables.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Rates, Unit Rates, Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
7th Unit rates,proportional,complex fractions

Quiz
•
7th Grade
19 questions
Thanksgiving Ratios and Rates

Quiz
•
7th Grade - University
19 questions
Ratios, Unit Rates, Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
16 questions
Unit Rate and Proportions Quiz

Quiz
•
7th Grade
20 questions
7th Grade Unit Rate/Proportions

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Rational Number Operations

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Unit Rates with Fractions

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade