Selena made pancakes for an all-day breakfast fundraising event. She made 132 pancakes in 4 hours. How many pancakes does she make per hour?
01/31 Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Easy
Abbey Gardner
Used 6+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
23 pancakes
32 pancakes
33 pancakes
34 pancakes
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
Mary drove 216 miles and used 6 gallons of gasoline on a recent trip. Which of the following represents the unit rate of gasoline used on this trip?
3 miles per gallon
36 miles per gallon
210 miles per gallon
222 miles per gallon
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
A car used 15 gallons of gasoline when driven 315 miles. Based on this information, which expression should be used to determine the unit rate of miles per gallon of gasoline?
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
Part A: A pet sitter charges $84.00 for 8 hours of work. At this rate, how much does the pet sitter charge per hour?
$15.00
$10.50
$11.50
$9.50
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
Part B: Using Part A, how much does the pet sitter charge for 7 hours of work?
$73.50
$74.00
$76.00
$95.24
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
Which situation leads to a unit cost of $6 per football ticket?
$6 paid for 2 football tickets
$6 paid for 6 football tickets
6 football tickets for $24
12 football tickets for $72
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 5 pts
Car A travels 210 miles in 5 hours. Car B travels 180 miles in 4 hours. Which car is traveling at a faster rate of speed?
Car A who is traveling at 42 miles per hour
Car B who is traveling at 45 miles per hour
Car A who is traveling at 41 miles per hour
The cars are going the same speed of 45 miles per hour
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
17 questions
Ratios Rates Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rates and Unit Prices

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
22 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
25 questions
ratios, rates and unit rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Fractions, Decimals, Percents, and Ratios

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Unit Rates, Unit Price

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Ratios Rates Unit Rates

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade