01/31 Unit Rates

01/31 Unit Rates

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

6th Grade Math- Illustrative Mathematics Semester 1 Review

6th Grade Math- Illustrative Mathematics Semester 1 Review

6th Grade

19 Qs

Open Up Grade 6 Unit 2

Open Up Grade 6 Unit 2

6th Grade

20 Qs

Ratios Rate and Unit

Ratios Rate and Unit

6th Grade

20 Qs

Ratios, Unit Rates, and Rates

Ratios, Unit Rates, and Rates

6th Grade

20 Qs

Ratio Tables and Unit Rates

Ratio Tables and Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Ratios, Unit Rates, Ratio Tables, Ratio Value

Ratios, Unit Rates, Ratio Tables, Ratio Value

6th Grade

20 Qs

Ratios, Ratio Tables, Unit Rates

Ratios, Ratio Tables, Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates, Unit Price

Ratios, Rates, Unit Rates, Unit Price

6th Grade - University

15 Qs

01/31 Unit Rates

01/31 Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

Created by

Abbey Gardner

Used 6+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Selena made pancakes for an all-day breakfast fundraising event. She made 132 pancakes in 4 hours. How many pancakes does she make per hour?

23 pancakes

32 pancakes

33 pancakes

34 pancakes

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Mary drove 216 miles and used 6 gallons of gasoline on a recent trip. Which of the following represents the unit rate of gasoline used on this trip?

3 miles per gallon

36 miles per gallon

210 miles per gallon

222 miles per gallon

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

A car used 15 gallons of gasoline when driven 315 miles. Based on this information, which expression should be used to determine the unit rate of miles per gallon of gasoline?

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Part A: A pet sitter charges $84.00 for 8 hours of work. At this rate, how much does the pet sitter charge per hour?

$15.00

$10.50

$11.50

$9.50

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Part B: Using Part A, how much does the pet sitter charge for 7 hours of work?

$73.50

$74.00

$76.00

$95.24

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Which situation leads to a unit cost of $6 per football ticket?

$6 paid for 2 football tickets

$6 paid for 6 football tickets

6 football tickets for $24

12 football tickets for $72

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 5 pts

Car A travels 210 miles in 5 hours. Car B travels 180 miles in 4 hours. Which car is traveling at a faster rate of speed?

Car A who is traveling at 42 miles per hour

Car B who is traveling at 45 miles per hour

Car A who is traveling at 41 miles per hour

The cars are going the same speed of 45 miles per hour

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?