Math 1 A REI 6

Math 1 A REI 6

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Customary Measurement Conversions

Customary Measurement Conversions

6th - 8th Grade

10 Qs

Percentage

Percentage

8th Grade

14 Qs

Mixture and Work Problems

Mixture and Work Problems

10th - 12th Grade

12 Qs

Area, Volume, & Density

Area, Volume, & Density

9th - 12th Grade

10 Qs

Math Magic - Year 8 - Round 1

Math Magic - Year 8 - Round 1

7th - 8th Grade

15 Qs

Diagnostic GL MOCK 2

Diagnostic GL MOCK 2

6th - 8th Grade

17 Qs

Percent Equations

Percent Equations

7th - 8th Grade

15 Qs

Metric to Metric Conversions Review

Metric to Metric Conversions Review

9th - 12th Grade

10 Qs

Math 1 A REI 6

Math 1 A REI 6

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Hard

Created by

Tiffany Kinlaw

Used 1+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A metal alloy is 35% copper. Another metal alloy is 50% copper. How much of each alloy should be used to make 600 grams of a metal alloy that is 45% copper?

180 grams of the 35% copper alloy and 420 grams of the 50% copper alloy

190 grams of the 35% copper alloy and 410 grams of the 50% copper alloy

200 grams of the 35% copper alloy and 400 grams of the 50% copper alloy

210 grams of the 35% copper alloy and 390 grams of the 50% copper alloy

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Joe and Charlie ate at the same restaurant. Joe bought 4 hamburgers and 2 sodas for $12.50. Charlie bought 3 hamburgers and 3 sodas for $11.25. What was the price of one hamburger?

$1.25

$1.50

$2.25

$2.50

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A barbershop purchased 15 hair brushes and 5 blow dryers for $215. The barbershop then purchased 5 more hair brushes and 7 more blow dryers from the same company for $189. How much does one blow dryer cost?

$7

$17

$22

$26

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

John bought 8 hot dogs and 5 sodas for $25.50. Alicia bought 4 hot dogs and 3 sodas for $13.50. How much would 1 hot dog and 1 soda cost?

$4.50

$4.25

$4.00

$3.75

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Marcus buys 2 hamburgers and 3 drinks for $8.75. Pam buys 4 hamburgers and 2 drinks for $12.50. How much does 1 hamburger cost?

$1.25

$1.75

$2.25

$2.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A system of equations is shown below. 7x - 4y = 0 2x + 7y = 57 What is the y-value in the solution to the system?

0

2

4

7

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A movie theater sells small and large boxes of popcorn. - A small box of popcorn costs $1.50. - A large box of popcorn costs $4.00. - A total of 25 boxes of popcorn were sold totaling $75.00. How many large boxes of popcorn were sold?

6

10

12

15

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?