Unit Rates and Percents

Unit Rates and Percents

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit rates and conversions

Unit rates and conversions

6th Grade

15 Qs

Rates and Unit Rates Quizizz

Rates and Unit Rates Quizizz

6th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

15 Qs

Better Buy Unit Rate Whole Number

Better Buy Unit Rate Whole Number

6th Grade

11 Qs

Compare Rates Word Problems

Compare Rates Word Problems

6th Grade

11 Qs

Ratios Unit Rate Better Buy Review

Ratios Unit Rate Better Buy Review

6th Grade

11 Qs

6th Grade Math Practice

6th Grade Math Practice

6th Grade

15 Qs

RATES

RATES

6th Grade

12 Qs

Unit Rates and Percents

Unit Rates and Percents

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

Created by

Susan Picard

Used 2+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which is the better buy? a 12 pack of Coke for $3.50 or a six pack of Coke for $1.80?
The 12 pack of Coke
The 6 pack of Coke
Neither
They are the same

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image
Julie can type about 300 words in 5 minutes.  At this rate, about how many words can she type in an hour?
3000 words in an hour
3600 words in an hour
60 words in an hour
5000 words in an hour

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

During the season, a soccer team played 120 games. If they lost 20% of those games, how many games did they lose?

12 games

24 games

36 games

96 games

6 games

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

What is the price of oranges per pound?

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The Wolfpack has won 11 games and lost 9 games this season. What percent of its games has the Wolfpack won?

45%

50%

55%

60%

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Shirley spelled 12 of her 15 spelling words correctly on the test. What percent grade did Shirley get on the test?

40%

50%

80%

60%

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?