A recipe calls for 2 cups of flour for every 3 cups of sugar. If you use 4 cups of flour, how many cups of sugar do you need?
Understanding Rates and Ratios

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
JOSE MENDEZ
Used 5+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
5 cups
6 cups
7 cups
8 cups
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If a car travels 60 miles in 1 hour, how far will it travel in 3 hours at the same speed?
120 miles
150 miles
180 miles
200 miles
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A pack of 12 pencils costs $3. What is the cost per pencil?
$0.20
$0.25
$0.30
$0.35
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A car uses 8 gallons of gas to travel 240 miles. How many miles can the car travel per gallon of gas?
20 miles
25 miles
30 miles
35 miles
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store sells 3 apples for $1.50. How much would 9 apples cost?
$3.00
$4.50
$5.00
$6.00
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If 5 notebooks cost $10, what is the cost of 8 notebooks?
$14
$16
$18
$20
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A train travels 300 miles in 5 hours. What is the average speed of the train in miles per hour?
50 mph
55 mph
60 mph
65 mph
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Open Up Resources Grade 6 Unit 2 Mid-Review of Lessons 1-10

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Mr Landrum Unit's 1–3 Cumulative Test

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Real-Life Rational Numbers: Fractions & Decimals Challenge

Quiz
•
6th Grade - University
20 questions
Solve Unit Rate Problem

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Semester 1 Review 6th Grade

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate Review

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Mastering Ratios and Rates Quiz

Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Mastering Ratios and Proportions

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade