Decimal Operations Unit Review

Decimal Operations Unit Review

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th Grade

20 Qs

Measurement Conversions

Measurement Conversions

4th - 6th Grade

15 Qs

6.4H Converting Units -- Proportions & Unit Rates

6.4H Converting Units -- Proportions & Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Converting Customary Units Length Weight and Capacity

Converting Customary Units Length Weight and Capacity

5th Grade - University

20 Qs

Converting Weight in Customary Units

Converting Weight in Customary Units

5th Grade - University

20 Qs

Standard Conversion

Standard Conversion

5th Grade - University

15 Qs

MODS 8 & 9  HW#18 - CONVERTING CUSTOMARY UNITS

MODS 8 & 9 HW#18 - CONVERTING CUSTOMARY UNITS

6th Grade

15 Qs

Topic 11: Converting Units of Measurement

Topic 11: Converting Units of Measurement

5th - 6th Grade

15 Qs

Decimal Operations Unit Review

Decimal Operations Unit Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Kim Senner

Used 5+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Brandon lives 235.85 miles from the beach. Tye lives 307.4 miles from the beach. How much farther does Tye live from the beach than Brandon?

71.55 miles

50 miles

30 miles

90 miles

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Jones Middle School is getting new lunch tables for their school’s cafeteria. They need enough seats for 196 students. If each table seats 7 students, how many tables does the school need?

28

20

30

25

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A 108-ounce bottle of cold brew coffee states that there are 16 servings. How many ounces are in a serving?

6.75

7.5

8.0

6.0

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A recipe calls for 3 cans of 11.8 oz of enchilada sauce. How many ounces of enchilada sauce does the recipe require?

33.24 oz

35.40 oz

33.8 oz

3.93 oz

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mrs. Baker is going to make cookies for a holiday party. She purchases a bag of cookie mix for $2.85, a bottle of icing for $3.98, and 3 containers of sprinkles for $2.27 each. How much will Mrs. Baker spend on supplies to make the cookies?

$12.10

$13.64

$9.10

$15.98

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The local grocery store charges $1.50 per pound for Honeycrisp apples. Madison pays $10.50 for a bag of apples. How many pounds of apples did she purchase?

7 lbs

8 lbs

6 lbs

15.75 lbs

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

28.9 × 2.6 = ____________

75.14

70.14

68.14

65.14

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?