Check Point 2 Review

Check Point 2 Review

9th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Slope Intercept Form Two Points

Slope Intercept Form Two Points

8th - 9th Grade

10 Qs

4-2 Practice "Writing Systems from a Graph"

4-2 Practice "Writing Systems from a Graph"

8th - 9th Grade

12 Qs

Writing equations of lines parallel and perpendicular

Writing equations of lines parallel and perpendicular

8th - 10th Grade

12 Qs

Quiz Lesson 9a-d

Quiz Lesson 9a-d

9th Grade

10 Qs

Systems of Equations Word Problems

Systems of Equations Word Problems

9th - 12th Grade

10 Qs

Standard form

Standard form

9th Grade

10 Qs

#4.1 Writing Equations in Slope-Intercept Form

#4.1 Writing Equations in Slope-Intercept Form

8th - 10th Grade

10 Qs

สมการเชิงเส้นสองตัวแปร

สมการเชิงเส้นสองตัวแปร

9th Grade

10 Qs

Check Point 2 Review

Check Point 2 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

9th Grade

Hard

Created by

Dalila Castillo

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which equation in standard form has a graph that passes through the point (6, -5) and has a slope of 2/3?

2x-3y=-3

2x-3y=27

3x-2y=-18

3x-2y=-2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A linear function passes through points (2,1) and (6,-2). Which equation in slope-intercept form best represents the line that passes through these two points?

y=-0.75x+3.5

y=0.75x-2.5

y=-0.75x+2.5

y=3.5x-0.75

3.

DRAG AND DROP QUESTION

15 mins • 1 pt

For linear function f, f(1)=4 and f(3)=-2. Complet the function f in slope-intercept form.

f(x)= (a)   x+​ (b)  

-3
7
-4
-7
-1/3
3
1/3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

The total cost, y, for x tickets to a golf event includes a flat fee for processing and a cost per ticker. One customer purchased 5 tickets for a total cost of $200. Another customer purchased 10 tickets for a total cost of $370.

Which linear equation represents the total cost in dollars, y, for x tickets?

y=30x

y=34x

y=34+30x

y=34x+30

5.

DROPDOWN QUESTION

15 mins • 1 pt

Two customers purchased sandwiches and drinks at a deli. Each sandwich costs the same amount, and each drink costs the same amount.

The first customer paid $12.50 for 2 sandwiches and 3 drinks. The second customer paid $15.00 for 3 sandwiches and 2 drinks.

What is the cost of a sandwich?​ ​ (a)  

$4.00
$1.50
$3.00
$5.00
$6.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Burgers and fries were sold at a food truck. One customer paid $10.00 for 2 burgers and 4 orders of fries. Another customer paid $14.50 for 3 burgers and 5 orders of fries.

Which system of equations can be used to determine the price in dollars of a burger, x, and the price in dollars of an order of fries, y?

3x+4y=10

2x+4y=14.5

2x+4y=10

3x+5y=14.5

4x+2y=10

5x+3y=14.5

2x+5y=10

3x+4y=14.5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A system of linear equations is shown.

8x+2y=14

y=-2x+1

The system has one solution (3,-5).

The system has one solution (2,-3)

The system has no solution.

The system has infinitely many solutions.

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Line n is shown on the coordinate grid. The table of ordered pairs represents some points on line p.

Whicih system of equation represents line n and line p?

2x-y=1

x+2y=-2

2x-y=-1

x+2y=-2

x-2y=-1

x+2y=-2

x+2y=1

2x-y=-2