That's Entertainment Worksheet

That's Entertainment Worksheet

10th Grade

6 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Adding Decimals: Real-Life Math for Grade 3

Adding Decimals: Real-Life Math for Grade 3

3rd Grade - University

10 Qs

Tax, Discounts and Tips

Tax, Discounts and Tips

9th - 12th Grade

10 Qs

Adding money

Adding money

12th Grade

10 Qs

FM Module 4 Sale Price, Sales Tax, and Total Price

FM Module 4 Sale Price, Sales Tax, and Total Price

9th - 12th Grade

11 Qs

5.3 Coupons Quizizz

5.3 Coupons Quizizz

10th Grade

10 Qs

Tax, Tips, Discounts - SOL 7.3

Tax, Tips, Discounts - SOL 7.3

7th - 10th Grade

10 Qs

Decimal Multiplication: Estimation & Models Challenge

Decimal Multiplication: Estimation & Models Challenge

5th Grade - University

10 Qs

Solving Multi-Step Decimal Challenges for Grade 5

Solving Multi-Step Decimal Challenges for Grade 5

5th Grade - University

10 Qs

That's Entertainment Worksheet

That's Entertainment Worksheet

Assessment

Quiz

Mathematics

10th Grade

Hard

CCSS
5.NBT.B.7, 5.NBT.A.3

Standards-aligned

Created by

Mary Ann Harrison

Used 2+ times

FREE Resource

6 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Nick, Tad, and Eric want to go to the movies. If they go before 6 p.m., the ticket price is $9.00 After 6 p.m., it is $12.00. How much will the 3 boys save altogether by going to the early show?

$9.00

$7.50

$10.50

$8.00

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

It costs $4.00 per hour to rent roller blades. You can also rent them for a full day (8 hours) for $20.00. How much can you save by taking the daily rate if you want to blade all day?

$12.00

$8.00

$16.00

$10.00

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

It costs $59.99 per person to go to Sea World. The Murphy family has a coupon for $6.00 off per person. There are 5 people in the family. What will the total cost be for the Murphy's to go to Sea World?

$263.95

$299.95

$293.95

$269.95

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A Big Burger costs $5.29; a medium Cola, 1.99¢; and a large fries, $3.99. The Big Burger Meal Deal (Big Burger, cola & fries) costs $9.29. How much will you save with the Meal Deal?

$1.98

50¢

$1.45

40¢

Tags

CCSS.5.NBT.A.3

CCSS.5.NBT.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Maggie and Mike went to the baseball game. The tickets cost $45.00 each. Each person bought a red rope for $3.50 and a large Coke for $6.00. How much did they spend in all?

$103.00

$54.50

$99.50

$109.00

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Tony and Alex each have $6.00. The movie costs $3.50. A large popcorn is $2.75 and a large soda is $2.50. If the boys share a popcorn and soda, do they have enough money? How much more do they need?

No, they need $.25 more.

Yes, they have enough money.

No, they need $5.50 more.

No, they need $0.75 more.

Tags

CCSS.5.NBT.B.7