Unit 1 Math and Ratio Quiz

Unit 1 Math and Ratio Quiz

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multiplication and Long Division

Multiplication and Long Division

5th - 6th Grade

10 Qs

6.4H Converting Units -- Proportions & Unit Rates

6.4H Converting Units -- Proportions & Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Unit 4 Review

Unit 4 Review

6th - 7th Grade

16 Qs

Unit Rates

Unit Rates

5th - 6th Grade

15 Qs

Ratios and Proportions

Ratios and Proportions

6th - 8th Grade

20 Qs

Converting Customary Units

Converting Customary Units

3rd - 6th Grade

15 Qs

Adding and Subtracting Decimals

Adding and Subtracting Decimals

5th Grade - University

13 Qs

Test Prep Day 3-Ratios, Rates, & Meas. Conversions

Test Prep Day 3-Ratios, Rates, & Meas. Conversions

6th - 8th Grade

20 Qs

Unit 1 Math and Ratio Quiz

Unit 1 Math and Ratio Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Christine Warner

Used 2+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

Which statement correctly describes the image of clouds and suns? Select all that apply.

For every three clouds, there are two suns.

For every 12 clouds, there are 6 suns.

For every three suns, there are six clouds.

For every three clouds, there is one sun.

Answer explanation

  1. 1. Count the clouds.

  2. 2. Count the suns.

  3. 3. Pay attention to the question. Do they want the clouds or the suns first? Does it matter in this question?

  4. The answer is for every 3 suns there are 6 clouds. The question did not give an order of which one was to come first.

  5. Make a table.

  6. suns 3, 6, 9, 12, 15, 18

  7. clouds 6, 12, 18, 24, 30, 36

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 3 pts

A bowl of fruit contains only strawberries and grapes. For every 3 strawberries in the bowl, there are 5 grapes. Select 3 true statements.

If there are 20 grapes in the bowl, there will be 12 strawberries.

If there are 40 pieces of fruit in the bowl, 15 will be strawberries.

If there are 18 strawberries in the bowl, there will be 20 grapes.

If there are 45 grapes, there are 72 pieces of fruit in the bowl.

If there are 21 strawberries in the bowl, there are 35 pieces of fruit in the bowl.

Answer explanation

A bowl of fruit contains only strawberries and grapes. For every 3 strawberries in the bowl, there are 5 grapes. Select 3 true statements.

  1. Make a chart on a piece of paper. You have to keep going until you reach 72 pieces of fruit in the bowl. Add the strawberries and grapes to reach 72 piecies of fruit.

  2. Strawberries 3. 6. 9. 12. 15. 18. 21

  3. Grapes 5. 10. 15. 20. 25. 30. 35

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

In a class of students, there are 12 students in red shirts and 15 students in white shirts. What is the ratio of students in white shirts to the entire class?

9:5

4:5

5:4

5:9

Answer explanation

In a class of students, there are 12 students in red shirts and 15 students in white shirts. What is the ratio of students in white shirts to the entire class?

Math Work

White shirts = 15

Total number of students- 15 + 12= 27

Answer= 15 to 27 or 15/27 or 15:27

Greatest common factor

15= 1 X 15 and 3 X 5

27= 1 X 27 and 3 X 9

Greatest common factor = 3.

Answer

15/3= 5

27/3=9

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

A 3-pound bag of apples contains 12 apples and costs $3.99. What is the unit cost of each apple in the bag? If necessary, round to the nearest hundredths place.

Answer explanation

Question

A 3-pound bag of apples contains 12 apples and costs $3.99. What is the unit cost of each apple in the bag? If necessary, round to the nearest hundredths place.

Answer

$3.99/12 = ______

/ means divide.

Answer=$3.99/12= $0.33 or 33 cents

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Lynn has a job at the mall wrapping gifts. After 40 minutes, she finished wrapping 8 gifts. Assuming she wraps at a constant rate, which correctly shows Lynn's wrapping? Create a table to show your thinking.

Time (minutes): 40, 50, 60, 70; Number of gifts wrapped: 8, 9, 10, 11

Time (minutes): 40, 50, 60, 70; Number of gifts wrapped: 8, 10, 12, 14

Time (minutes): 40, 55, 70, 85; Number of gifts wrapped: 8, 9, 10, 11

Time (minutes): 40, 55, 70, 85; Number of gifts wrapped: 8, 10, 12, 14

Answer explanation

Question

Lynn has a job at the mall wrapping gifts. After 40 minutes, she finished wrapping 8 gifts. Assuming she wraps at a constant rate, which correctly shows Lynn's wrapping?

Create a table to show your thinking.

Answer

How many gifts can she wrap in 5 minutes? 40/8= 5 She wraps 1 gift every 5 minutes.

Finish the bottom of the chart.

Gifts. 1. 2 3 4. 5. 6. 7 8. 9. 10. 11. 12

Minutes. 5. 10 15

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Austin thinks that the best orange juice is made from 2 cups of water and 3 cups of juice concentrate. Use the ratio table to determine how many cups of water and how many cups of juice concentrate he will need to make 40 cups of juice.

Water 16 cups

Juice Concentrate 24 cup

Water 24 cups

Juice Concentrate

16 cups

Answer explanation

Question

Austin thinks that the best orange juice is made from 2 cups of water and 3 cups of juice concentrate. Use the ratio table to determine how many cups of water and how many cups of juice concentrate he will need to make 40 cups of juice.

Answer

Make a chart

Water 2. 4. 6. 8. 10. 12. 14. (Keep going to 40)

Juice Concentrate 3. 6. 9. 12. (Keep going to match up the top 40 to the bottom number. The answer is ____

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Elephants eat about 180 kilograms of food in 4 days. Use the given rate to complete the table.

180/4

180:4

180 to 4

45 kg/1 day

1 day to 45 kg

Answer explanation

Question

Elephants eat about 180 kilograms of food in 4 days. Use the given rate to complete the table.

180/4

180:4

180 to 4

Answer

180 divided by 4 = ______kg

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?