Algebra 1 | Unit 2 | Lesson 8: Which Variable to Solve for? (Part 1) | Practice Problems

Algebra 1 | Unit 2 | Lesson 8: Which Variable to Solve for? (Part 1) | Practice Problems

6th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Measures

Measures

6th Grade

12 Qs

TEKS 7.4 D Ratios/Rates/Percentages

TEKS 7.4 D Ratios/Rates/Percentages

7th Grade

12 Qs

Grade 6 | Unit 4 | Lesson 9: How Much in Each Group? (Part 2) | Practice Problems

Grade 6 | Unit 4 | Lesson 9: How Much in Each Group? (Part 2) | Practice Problems

6th Grade - University

7 Qs

Algebra I Unit 2 Assessment

Algebra I Unit 2 Assessment

9th - 12th Grade

12 Qs

A.18 Quiz Review

A.18 Quiz Review

9th - 12th Grade

12 Qs

Exponential Review

Exponential Review

9th Grade

10 Qs

Unit Rates & Conversions

Unit Rates & Conversions

7th Grade

10 Qs

Unit 3 Ratios, Rates, Proportions, and Percents

Unit 3 Ratios, Rates, Proportions, and Percents

6th - 8th Grade

11 Qs

Algebra 1 | Unit 2 | Lesson 8: Which Variable to Solve for? (Part 1) | Practice Problems

Algebra 1 | Unit 2 | Lesson 8: Which Variable to Solve for? (Part 1) | Practice Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Illustrative Mathematics

Used 2+ times

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

2 pounds of almonds

1.06 pounds of almonds

0.64 pounds of almonds

2.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Evaluate responses using AI:

OFF

3.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Evaluate responses using AI:

OFF

4.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Evaluate responses using AI:

OFF

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

Bananas cost $0.50 each, and apples cost $1.00 each. Select all the combinations of bananas and apples that Elena could buy for exactly $3.50.

2 bananas and 2 apples

3 bananas and 2 apples

1 banana and 2 apples

1 banana and 3 apples

5 bananas and 1 apple

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A group of 280 elementary school students and 40 adults are going on a field trip. They are planning to use two different types of buses to get to the destination. The first type of bus holds 50 people and the second type of bus holds 56 people. Andre says that 3 of the first type of bus and 3 of the second type of bus will hold all of the students and adults going on the field trip. Is Andre correct? Explain your reasoning.

Evaluate responses using AI:

OFF

7.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Evaluate responses using AI:

OFF

8.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Han is solving an equation. He took steps that are acceptable but ended up with equations that are clearly not true. What can Han conclude as a result of these acceptable steps?