Grade 6 | Unit 2 | Lesson 8: How Much for One? | Practice Problems

Grade 6 | Unit 2 | Lesson 8: How Much for One? | Practice Problems

6th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Balancing Equations - Open Up Lessons 1 to 4

Balancing Equations - Open Up Lessons 1 to 4

6th Grade

10 Qs

Real World Algebraic Expression

Real World Algebraic Expression

6th Grade - University

15 Qs

Grade 7 | Unit 2: Introducing Proportional Relationships | Check Your Readiness (B)

Grade 7 | Unit 2: Introducing Proportional Relationships | Check Your Readiness (B)

6th Grade - University

9 Qs

Grade 6 | Unit 2 | Lesson 8: How Much for One? | Practice Problems

Grade 6 | Unit 2 | Lesson 8: How Much for One? | Practice Problems

6th Grade - University

11 Qs

Ratios and Unit Price

Ratios and Unit Price

6th - 7th Grade

7 Qs

Week 22 Practice Problems

Week 22 Practice Problems

6th Grade - University

10 Qs

Unit 6: Lesson 6 Review

Unit 6: Lesson 6 Review

6th Grade

15 Qs

OpenUp 6th Math 6.4 Review

OpenUp 6th Math 6.4 Review

6th Grade

9 Qs

Grade 6 | Unit 2 | Lesson 8: How Much for One? | Practice Problems

Grade 6 | Unit 2 | Lesson 8: How Much for One? | Practice Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

Created by

Illustrative Mathematics

FREE Resource

11 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

In 2016, the cost of 2 ounces of pure gold was $2,640. Complete the double number line to show the cost for 1, 3, and 4 ounces of gold.

Evaluate responses using AI:

OFF

2.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

The double number line shows that 4 pounds of tomatoes cost $14. Draw tick marks and write labels to show the prices of 1, 2, and 3 pounds of tomatoes.

Evaluate responses using AI:

OFF

3.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

4 movie tickets cost $48. At this rate, what is the cost of 5 movie tickets?

Evaluate responses using AI:

OFF

4.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

4 movie tickets cost $48. At this rate, what is the cost of 11 movie tickets?

Evaluate responses using AI:

OFF

5.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Priya bought these items at the grocery store. Find each unit price. 12 eggs for $3. How much is the cost per egg?

Evaluate responses using AI:

OFF

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Priya bought these items at the grocery store. Find each unit price. 3 pounds of peanuts for $7.50. How much is the cost per pound?

Evaluate responses using AI:

OFF

7.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Priya bought these items at the grocery store. Find each unit price. 4 rolls of toilet paper for $2. How much is the cost per roll?

Evaluate responses using AI:

OFF

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?