Grade 6 | Unit 4 | Lesson 3: Interpreting Division Situations | Practice Problems

Grade 6 | Unit 4 | Lesson 3: Interpreting Division Situations | Practice Problems

6th Grade

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Linear Equations & Inequalities Review

Linear Equations & Inequalities Review

7th Grade

12 Qs

Lesson 2.6 HW check

Lesson 2.6 HW check

9th Grade

10 Qs

EMP P3 Quiz 4 T4 2024

EMP P3 Quiz 4 T4 2024

3rd Grade - University

8 Qs

Identifying Independent and Dependent Variables

Identifying Independent and Dependent Variables

6th Grade

10 Qs

Grade 8 | Unit 4 | Lesson 9: When Are They the Same? | Practice Problems

Grade 8 | Unit 4 | Lesson 9: When Are They the Same? | Practice Problems

6th Grade - University

10 Qs

Grade 6 | Unit 6 | Lesson 9: The Distributive Property, Part 1 | Practice Problems

Grade 6 | Unit 6 | Lesson 9: The Distributive Property, Part 1 | Practice Problems

6th Grade - University

7 Qs

Grade 7 | Unit 6 | Lesson 19: Expanding and Factoring | Practice Problems

Grade 7 | Unit 6 | Lesson 19: Expanding and Factoring | Practice Problems

6th Grade - University

10 Qs

Unit 3 Test Corrections

Unit 3 Test Corrections

8th - 12th Grade

10 Qs

Grade 6 | Unit 4 | Lesson 3: Interpreting Division Situations | Practice Problems

Grade 6 | Unit 4 | Lesson 3: Interpreting Division Situations | Practice Problems

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

Created by

Quizizz Content

Used 1+ times

FREE Resource

7 questions

Show all answers

1.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Write a multiplication equation and a division equation that this diagram could represent.

Evaluate responses using AI:

OFF

2.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Consider the problem: Mai has $36 to spend on movie tickets. Each movie ticket costs $4.50. How many tickets can she buy? Write a multiplication equation and a division equation to represent this situation. Find the answer. Draw a diagram, if needed. Use the multiplication equation to check your answer.

Evaluate responses using AI:

OFF

3.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Evaluate responses using AI:

OFF

4.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Evaluate responses using AI:

OFF

5.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Noah said, “When you divide a number by a second number, the result will always be smaller than the first number.” Jada said, “I think the result could be larger or smaller, depending on the numbers.” Do you agree with either of them? Explain or show your reasoning.

Evaluate responses using AI:

OFF

6.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

Mini muffins cost $3.00 per dozen. Andre says, “I have $2.00, so I can afford 8 muffins.” Elena says, “I want to get 16 muffins, so I’ll need to pay $4.00." Do you agree with either of them? Explain your reasoning.

Evaluate responses using AI:

OFF

7.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

A family has a monthly budget of $2,400. How much money is spent on each category?

  • 44% is spent on housing.
  • 23% is spent on food.
  • 6% is spent on clothing.
  • 17% is spent on transportation.
  • The rest is put into savings.

Evaluate responses using AI:

OFF