Proportions Challenge

Proportions Challenge

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Solving Proportions

Solving Proportions

6th - 12th Grade

15 Qs

Intro to proportions

Intro to proportions

6th Grade

15 Qs

6.5B Proportions

6.5B Proportions

6th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, Unit Rates and Proportions Vocabulary

Ratios, Rates, Unit Rates and Proportions Vocabulary

6th Grade

10 Qs

6th: Solving Proportions (9.3)

6th: Solving Proportions (9.3)

5th - 6th Grade

12 Qs

Division Scaling

Division Scaling

6th Grade - University

10 Qs

Comparing Solving Ratios

Comparing Solving Ratios

6th Grade - University

10 Qs

Ratios, Proportions, Measurement Conversion

Ratios, Proportions, Measurement Conversion

6th Grade - University

10 Qs

Proportions Challenge

Proportions Challenge

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Easy

Created by

Mihaela Git

Used 4+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

4

14

8

10

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

6

12

18

9

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

14.5

12

18

13.5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

44

12

50

48

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

How can proportions be applied in real life situations?

Proportions can be used to scale recipes up or down based on the number of servings needed.

Proportions can be used to calculate the distance between planets.

Proportions can be used to determine the winner of a sports game.

Proportions can be applied to predict the weather accurately.

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If 5 pencils cost $2.50, what is the cost of 12 pencils?

$3.50

$6.00

$4.00

$5.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?