Unit Rate Skills Quiz

Unit Rate Skills Quiz

7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

12 Qs

Rations Rates and Conversions

Rations Rates and Conversions

7th Grade - University

15 Qs

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

21.22 M7 U4 OUR Lessons 1-5

7th Grade

13 Qs

Unit 4  Lessons 2-5 Quiz Review

Unit 4 Lessons 2-5 Quiz Review

7th Grade

12 Qs

Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

Unit Rate with Fractions (PMS 7th)

7th Grade

12 Qs

7.RP.1

7.RP.1

7th - 8th Grade

13 Qs

Rate Complex and Unit Rates

Rate Complex and Unit Rates

7th Grade - University

20 Qs

Rates and Unit Rates Review

Rates and Unit Rates Review

7th Grade - University

20 Qs

Unit Rate Skills Quiz

Unit Rate Skills Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Easy

Created by

Stacey Nalesnik

Used 3+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.

8 pack

12 pack

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What's the better deal? 12 gallons of gas for $33 OR 5 gallons of gas for $14?

12 gallons of gas for $33

5 gallons of gas for $14

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?

475 cars per day

19 cars per day

.05 cars per day

15 cars per day

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears.  What is the ratio of pears to ALL fruit?

5:4

5:11

2:5

6:5

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A car travels 180 miles using 6 gallons of gas. What is the unit rate of miles per gallon?

25 miles/gallon

30 miles/gallon

35 miles/gallon

40 miles/gallon

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If a bag of 12 apples costs $4.80, what is the cost per apple?

$0.30

$0.40

$0.50

$0.60

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Compare the unit rates: 50 km in 2 hours vs. 75 km in 3 hours. Which is faster?

50 km in 2 hours

75 km in 3 hours

Both are the same speed

Cannot be determined

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?