Real World Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Standards-aligned
DKecia Tolbert
Used 9+ times
FREE Resource
9 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 12 pts
When chaperoning 72 students there must be 6 teachers how many students are assigned to each teacher?
2
4
16
12
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
3 mins • 9 pts
When making large batches of lemonade at your favorite Chicken Fil Up restaurant, 3 pounds of sugar is used to make 15 quarts of lemonade. How many quarts of lemonade are made per pound of sugar?
Tags
7.4.B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 12 pts
Layla paid $3.36 for 1.4 pounds of grapes. What is the unit rate per pound of grapes?
2 grapes
Grapes are $1.4 per pound
Grapes are $2.40 per pound
Grapes are $3 per pound
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
3 mins • 12 pts
On her way to visit her college friends, Layla drives 265 miles in 5 hours, what is her average rate of speed in miles per hour?
Sentence Stem: Layla drives _______________ miles per hour
5.
LABELLING QUESTION
3 mins • 12 pts
The cost of different sizes of apple juice are shown in the table.
Complete the table to determine
the cost per ounce.
$0.80
$0.30
$0.60
$0.08
$0.06
$0.04
$0.40
$0.03
Tags
7.4.B
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
3 mins • 12 pts
Mr. Waugh paid $42.00 for 12 gallons of
gasoline. Ms. Peters paid $31.50 for 9
gallons of gasoline. What was the price per
gallon of the gasoline?
Tags
7.4.B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 9 pts
The graph shows how the amount of money Jennifer earns depends on the time she works. How much does Jennifer earn per hour?
16
18
21
15
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 12 pts
Calculate the unit rate for each product. Which is the better deal?
Cheerios
Apple Jacks
Both have the same unit rate.
9.
FILL IN THE BLANK QUESTION
3 mins • 9 pts
The cheetah has an ability to accelerate quickly in three seconds. Suppose a cheetah could travel 1.5 hours at top speed covering 111.9 miles. How far can a cheetah travel in one hour?
Similar Resources on Quizizz
14 questions
Rate of Change (Graphs)

Quiz
•
7th - 8th Grade
9 questions
Grade 7 | Unit 4 | Lesson 2: Ratios and Rates With Fractions | Practice Problems

Quiz
•
6th Grade - University
8 questions
Converting Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Rates Ratios and Proportional Reasoning

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th - 7th Grade
9 questions
7.4a, 7.7a

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Homework Review Quizizz 3/31-4/4

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade