Unit 17 Review

Unit 17 Review

12th Grade

13 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

PF: F.A. 4.1- 4.3: Budgeting

PF: F.A. 4.1- 4.3: Budgeting

9th - 12th Grade

17 Qs

Budget and Affordability Quiz

Budget and Affordability Quiz

12th Grade

12 Qs

4.1 - 4.2 Review Budgeting & Systems of Inequalities

4.1 - 4.2 Review Budgeting & Systems of Inequalities

9th - 12th Grade

13 Qs

Budgeting Vocabulary

Budgeting Vocabulary

10th - 12th Grade

18 Qs

Budget basics

Budget basics

9th - 12th Grade

10 Qs

Dave Ramsey Budgeting 3.1

Dave Ramsey Budgeting 3.1

12th Grade

11 Qs

Unit 3 Test Review Consumer Math

Unit 3 Test Review Consumer Math

12th Grade - University

16 Qs

Budgeting Test Review

Budgeting Test Review

9th - 12th Grade

10 Qs

Unit 17 Review

Unit 17 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

12th Grade

Hard

Created by

Sarah Fucsko

Used 1+ times

FREE Resource

13 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is an example of inconsistent income?


You are a salaried employee, but you are paid semi-monthly rather than monthly.

You are an hourly employee, and your hours change every week.

You are an hourly employee, but your hours are the same every week.

You are a salaried employee, so your pay is the same every week.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

You need new shoes for work which cost $83. Your net income is $420 each week, and you have expenses totaling $375 each week. If you set aside the difference between your income and your expenses each week, about how many weeks will it take to save enough to buy the shoes?

1 week

2 weeks

3 weeks

4 weeks

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Suppose you are paid bi-weekly (every 2 weeks). Your gross income for each paycheck is $1,500 and your deductions for each paycheck total $450.

What is your net pay for four weeks?

$1,050

$2,100

$2,250

$2,600

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Your expenses for every 4 weeks are shown in the table. How much is the total for your expenses per 4 weeks?

$2,093

$1,978

$2,100

$1,650

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If your pay every 4 weeks is $2,100 and your expenses for those 4 weeks are $2,093 (from the last two questions) - what is your savings every 4 weeks?

$122

there is no savings

$450

$7

6.

CLASSIFICATION QUESTION

2 mins • 1 pt

Organize these options into the right categories

Groups:

(a) Essential Expenses

,

(b) Discretionary Expenses

toys for pet

movies

gas

insurance

groceries

new video game

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Suppose you are a salaried employee, paid semi-monthly. You currently receive $4,300 gross income each pay period. The 20-50-30 budget model has been working well for you so far, so you plan to continue using it. If you would like to build up a 6-month emergency fund over a 13-month period of time, how much do you need to save each month to accomplish your goal?

$28.94

$694.62

$347.31

$1,389.23

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?