Priddy Unit 3 Test

Priddy Unit 3 Test

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

6th Grade GMAS Math Review

6th Grade GMAS Math Review

6th Grade

13 Qs

Unit 3 Year-End Review: Ratios and Rates

Unit 3 Year-End Review: Ratios and Rates

6th Grade

8 Qs

Ratios and Rates: Applying Equivalent Fractions/Ratios to Solve

Ratios and Rates: Applying Equivalent Fractions/Ratios to Solve

6th Grade

10 Qs

Word Problem Proportions

Word Problem Proportions

6th - 7th Grade

9 Qs

Review

Review

6th Grade

8 Qs

Solving Proportions Practice #2

Solving Proportions Practice #2

6th Grade

10 Qs

Rates, Ratios, Measurement

Rates, Ratios, Measurement

6th Grade - University

15 Qs

6 Unit 3 Review

6 Unit 3 Review

6th Grade

7 Qs

Priddy Unit 3 Test

Priddy Unit 3 Test

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2, 6.RP.A.3

+3

Standards-aligned

Created by

MELISSA LEANNE PRIDDY

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

What is the ratio of TRIANGLES to TOTAL? 🔺🔺🔺💛💛💛💛💛 

HINT: Total means ADD

3:8

3:5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Choose the equivalent ratio to 12/9

3/4

4/3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Fran has 18 paperback books and 24 hardcover books. What is the ratio of PAPERBACK books to HARDCOVER books?

3:4 OR 18:24

7:3 OR 21:18

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Complete the ratio table.

6

8

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If you pay $72 for 6 tickets, what is the unit rate per ticket?

HINT: DIVIDE $/quantity 

$12

$432

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which is the better buy: $0.89 for 8 ounces of shampoo or $1.47 for 12 ounces?

HINT: DIVIDE BOTH $/quantity   

Better Buy is the SMALLEST price

12 ounces for $0.12 each

8 ounces for $0.11 each

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

15 is what percent of 50?

IS/OF=%/100 

30%

35%

Tags

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?