Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
5th - 7th Grade
•
Medium
Anna Essink
Used 4+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Write as a unit rate: 9 dollars for 3 cans of tuna
$9 per can
$3 per can
$27 per can
$0.30 per can
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Write as a unit rate: $36 for 6 movie tickets
$36 per ticket
$0.16 per ticket
$6 per ticket
$216 per ticket
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Write as a unit rate: 145 miles on 9 gallons of gas
145 miles per gallon
0.062 miles per gallon
16.11 miles per gallon
9 miles per gallon
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?
The 12-pack
The 6-pack
They're the same
Neither, I prefer Coke
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Compute Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
9 questions
Unit Rates and Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Rate and Unit Rate Quiz

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
13 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Unit Rate and Proportions Quiz

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Rates and Ratios

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
5th Grade
20 questions
Place Value - Decimals

Quiz
•
5th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade