Finding the better deal using unit rate

Finding the better deal using unit rate

6th - 8th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Decimals Review

Decimals Review

6th Grade

8 Qs

Math 7 State Test Review

Math 7 State Test Review

7th Grade

14 Qs

Markup/Markdown

Markup/Markdown

7th Grade

15 Qs

Exponential Word Problems

Exponential Word Problems

8th - 12th Grade

12 Qs

2.6 - Sales Tax, Tips, Markup

2.6 - Sales Tax, Tips, Markup

7th Grade

13 Qs

Rounding with Money

Rounding with Money

7th Grade

15 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

10 Qs

Markup/Discount

Markup/Discount

7th Grade

15 Qs

Finding the better deal using unit rate

Finding the better deal using unit rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Katelyn Orzechowski

Used 2+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MATH RESPONSE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

What is the cost per napkin? (Round to the nearest cent)

Mathematical Equivalence

ON

2.

MATH RESPONSE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

What is the cost per napkin? (Round to the nearest cent)

Mathematical Equivalence

ON

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better buy?

18 Napkins for $0.98

45 Napkins for $2.97

4.

MATH RESPONSE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

What is the cost per bag?

Mathematical Equivalence

ON

5.

MATH RESPONSE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

What is the cost per bag? (Round to the nearest cent)

Mathematical Equivalence

ON

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Which is the better buy?

50 gift bags for $10

150 gift bags for $18.99

7.

MATH RESPONSE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

What is the cost per stamp? (Round to the nearest cent)

Mathematical Equivalence

ON

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?