What is the cost per napkin? (Round to the nearest cent)
Finding the better deal using unit rate

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
Katelyn Orzechowski
Used 2+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MATH RESPONSE QUESTION
15 mins • 1 pt
Mathematical Equivalence
ON
2.
MATH RESPONSE QUESTION
15 mins • 1 pt
What is the cost per napkin? (Round to the nearest cent)
Mathematical Equivalence
ON
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which is the better buy?
18 Napkins for $0.98
45 Napkins for $2.97
4.
MATH RESPONSE QUESTION
15 mins • 1 pt
What is the cost per bag?
Mathematical Equivalence
ON
5.
MATH RESPONSE QUESTION
15 mins • 1 pt
What is the cost per bag? (Round to the nearest cent)
Mathematical Equivalence
ON
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Which is the better buy?
50 gift bags for $10
150 gift bags for $18.99
7.
MATH RESPONSE QUESTION
15 mins • 1 pt
What is the cost per stamp? (Round to the nearest cent)
Mathematical Equivalence
ON
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Lesson 1 - Rounding with Decimals

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Percent Quiz ACC Review

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Mr. Pass - Calculating ONLY Markup, Discount, Tip, and Tax

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Percent Increase/Decrease

Quiz
•
7th - 8th Grade
13 questions
2.6 - Sales Tax, Tips, Markup

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Discounts

Quiz
•
7th - 10th Grade
15 questions
Markup/Discount

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Markup/Markdown

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
16 questions
Function or Non-Function?

Quiz
•
8th - 10th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Circles & Polygons 2025

Quiz
•
8th Grade