7th Grade Review for Lessons 1-3

7th Grade Review for Lessons 1-3

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Classifying Ordering and Comparing Rational Numbers

Classifying Ordering and Comparing Rational Numbers

6th - 8th Grade

12 Qs

Classifying Rational Numbers

Classifying Rational Numbers

6th - 7th Grade

18 Qs

Number Systems

Number Systems

6th - 8th Grade

12 Qs

Real Number System Review

Real Number System Review

6th - 9th Grade

15 Qs

Classify numbers

Classify numbers

7th - 10th Grade

15 Qs

Rational Numbers Classification

Rational Numbers Classification

7th - 8th Grade

15 Qs

Real Number System

Real Number System

6th - 8th Grade

10 Qs

Classifying Numbers

Classifying Numbers

7th Grade

15 Qs

7th Grade Review for Lessons 1-3

7th Grade Review for Lessons 1-3

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Rashan Blakley

Used 14+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Miss Katelyn makes $12.50 per hour. If she works 8.50 hours in a day, how much will she earn for that day?

$97.75

$106.25

$125.80

$98.50

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Seven students bought t-shirts for a total of $78.40. If they shared the costs equally, how much did each student pay?

$13.45

$12.40

$15.30

$11.20

3.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • 1 pt

What is the only number that whole numbers and natural numbers do NOT have in common? Explain your answer.

Evaluate responses using AI:

OFF

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Matt took Allie out for dinner. Their dinners cost $9.50 and 11.25, including tax and tip. Matt paid with two $20 bills. How much change did Matt receive?

$20.75

$22.50

$19.25

$18.50

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which one of these statements is false?

All whole numbers are integers.

All rational numbers are integers.

The set {6, 5.5, 10, -14} are all rational numbers.

The set {-8, 18, 25, 0, -4} are all integers.

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Luke pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?

$4.50

$7.25

$8.50

$6.75

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Breanna gave the cashier $30 to pay for 6 pairs of socks. The cashier gave her $6.30 in change. Each pair of socks cost the same amount. How much did each pair of socks cost?

$3.95

$6.50

$5.75

$4.85

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?