Miss Katelyn makes $12.50 per hour. If she works 8.50 hours in a day, how much will she earn for that day?
7th Grade Review for Lessons 1-3

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
Rashan Blakley
Used 14+ times
FREE Resource
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$97.75
$106.25
$125.80
$98.50
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Seven students bought t-shirts for a total of $78.40. If they shared the costs equally, how much did each student pay?
$13.45
$12.40
$15.30
$11.20
3.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the only number that whole numbers and natural numbers do NOT have in common? Explain your answer.
Evaluate responses using AI:
OFF
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Matt took Allie out for dinner. Their dinners cost $9.50 and 11.25, including tax and tip. Matt paid with two $20 bills. How much change did Matt receive?
$20.75
$22.50
$19.25
$18.50
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which one of these statements is false?
All whole numbers are integers.
All rational numbers are integers.
The set {6, 5.5, 10, -14} are all rational numbers.
The set {-8, 18, 25, 0, -4} are all integers.
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Luke pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
$4.50
$7.25
$8.50
$6.75
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Breanna gave the cashier $30 to pay for 6 pairs of socks. The cashier gave her $6.30 in change. Each pair of socks cost the same amount. How much did each pair of socks cost?
$3.95
$6.50
$5.75
$4.85
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Classifying Ordering and Comparing Rational Numbers

Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
The Real Number System

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Classifying Rational Numbers

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Classify numbers

Quiz
•
7th - 10th Grade
13 questions
Categorizing Numbers

Quiz
•
7th - 8th Grade
14 questions
Classifying numbers

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Classify Numbers

Quiz
•
7th - 8th Grade
15 questions
Classifying Numbers

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade