A supermarket is offering two different deals on juice: Deal A: 5 liters for $10.00 Deal B: 2 liters for $2.20 What is the unit price per liter for Deal B?
Budget Buster- Calculating and Comparing unit prices..

Quiz
•
Education
•
Professional Development
•
Hard

Catherine Camilleri
Used 4+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$1.02
$1.10
$2.20
$5.00
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A bakery is selling two types of bread. The prices and weights are as follows: Type X: 1.3kg for $4.80 Type Y: 1 kilogram for $7.50 What is the unit price per kg for Type X?
$3.69
$3.00
$3.40
$1.20
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store is selling two different-sized packages of milk. The prices and sizes are as follows: Package A: 2.5 Liters for $2.50 Package B: 1 liter for $4.80 What is the unit price per Liter for Package A?
$1.05
$0.50
$2.00
$1.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What does ACCC stand for?
Australian Catholic Commission Command
Australian Comic Collective Committee
Aussies Consumer Committee Commission
Australian Competition & Consumer Commission
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The Unit Pricing Code is a mandatory industry code came about in
2010
1945
1850
1901
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The Competition and Consumer Act 2010 is
legislation law in Australia, and seeks to promote competition, fair trading as well as providing protection for consumers.
invested in helping consumers sleep at night.
there to create fair competition between consumers.
a list of definitions related to competition and consumers.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A store is selling two packets of pencils. The prices and sizes are as follows: Package A: 11 pencils for $6.00 Package B: 15 pencils for $9.00. package C. 12 pencils for $11.00. Package D. 20 pencils for $12.00. Which package is the best buy?
Package A
Package B
Package C
Package D
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Английский

Quiz
•
Professional Development
7 questions
Royal Celebrations/Weddings

Quiz
•
Professional Development
14 questions
Health & Safety Sec1.

Quiz
•
Professional Development
10 questions
KUIS YANMED EPISODE 4

Quiz
•
Professional Development
10 questions
t511/t711 ST Day5 Review Quiz

Quiz
•
Professional Development
10 questions
Staff Handbook Overview

Quiz
•
Professional Development
10 questions
Canales Digitales-Fri

Quiz
•
Professional Development
10 questions
React Native

Quiz
•
Professional Development
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade