Writing equations (multiplication and division)
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Easy
+2
Standards-aligned
Elizabeth Ferrigan
Used 6+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
11 questions
Show all answers
1.
OPEN ENDED QUESTION
2 mins • 1 pt
Sara spent $15 on three fancy pens. How much did each pen cost?
Write an equation to show the statement above.
Evaluate responses using AI:
OFF
Answer explanation
3X=15
Tags
CCSS.3.OA.A.3
2.
OPEN ENDED QUESTION
2 mins • 1 pt
Peter and seven of his friends went out to eat. They decided to spilt the bill evenly. Each person paid $6.36. What was the total bill?
Write an equation to show the statement above.
Evaluate responses using AI:
OFF
Answer explanation
x/8 = 6.36
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
3.
OPEN ENDED QUESTION
2 mins • 1 pt
Shalane spent $40 on tissues. If they cost $8 a box, how many boxes did she buy?
Write an equation that shows the statement above.
Evaluate responses using AI:
OFF
Answer explanation
8X=40
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
4.
OPEN ENDED QUESTION
2 mins • 1 pt
Henry bought four colored markers for a total of $19.84. How much did each marker cost?
Write an equation that shows the statement above.
Evaluate responses using AI:
OFF
Answer explanation
4X=19.84
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
5.
OPEN ENDED QUESTION
2 mins • 1 pt
How many packs of batteries can you buy with $45 if one back costs $5?
Write an equation to represent the statement above/
Evaluate responses using AI:
OFF
Answer explanation
5X= 45/5
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
6.
OPEN ENDED QUESTION
2 mins • 1 pt
Diapers cost $3 a package. How man packages did Kristin buy if she spent $18?
Write an equation to represent the statement above.
Evaluate responses using AI:
OFF
Answer explanation
3x=18
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
7.
OPEN ENDED QUESTION
2 mins • 1 pt
A hungry elf ate 12 of your muffins. That was 2/3 of all of them! How many did you have to start with?
Write an equation to represent the statement above.
Evaluate responses using AI:
OFF
Answer explanation
2/3X =12
Tags
CCSS.HSA.CED.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
7 questions
7th Grade Equations Review
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Proportion Word Problems
Quiz
•
6th Grade
10 questions
CONSTRUCTING PIE GRAPH AND INTERPETE IT
Quiz
•
6th Grade
10 questions
2425 P6 Maths E-practice 2
Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
M1 Mid Module Test Review
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Divide fraction by fraction
Quiz
•
6th Grade
12 questions
ATS MATHS Y9 M8
Quiz
•
5th - 7th Grade
11 questions
Introduction to Online Learning
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
15 questions
5.4 The Distributive Property
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Equivalent Ratios
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
