Unit 4 Review Quizizz

Unit 4 Review Quizizz

6th Grade

22 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Topic 2.5 and 2.6 Review

Topic 2.5 and 2.6 Review

6th Grade

19 Qs

Comparing fractions and decimals

Comparing fractions and decimals

6th Grade

20 Qs

Estimating Time Minutes Hours or Day

Estimating Time Minutes Hours or Day

2nd Grade - University

19 Qs

Ordering and comparing rational numbers

Ordering and comparing rational numbers

6th Grade

20 Qs

Comparing Rational Numbers

Comparing Rational Numbers

5th - 7th Grade

21 Qs

Comparing inequalities on the number line

Comparing inequalities on the number line

5th - 7th Grade

20 Qs

order rational numbers

order rational numbers

6th Grade

20 Qs

Exponents & Perfect Squares

Exponents & Perfect Squares

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit 4 Review Quizizz

Unit 4 Review Quizizz

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Tracy Harrison

Used 15+ times

FREE Resource

22 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 2 pts

What percent of 210 is 168?

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A scientist records a jackrabbit traveling 140 m in 7 s. At what speed does the jackrabbit travel, in meters per second?

5

20

98

133

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

A person must be at least 54 in. tall to go on a roller coaster ride. Olivia is 140 cm tall. Is Olivia tall enough to go on the roller coaster ride? (1 in. = 2.54 cm) Fill in the first blank.

21.26

137.16

142.54

355.60

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

A person must be at least 54 in. tall to go on a roller coaster ride. Olivia is 140 cm tall. Is Olivia tall enough to go on the roller coaster ride? (1 in. = 2.54 cm) Fill in the second blank.

is

is not

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 2 pts

Aaliyah puts 42 gal of water into her fish tank. This is 60% of the total number of gallons the fish tank can hold. How many total gallons of water can the fish tank hold?

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jennifer installs solar panels. Today it takes her 8 hours to install 2 solar panels. She plans to install solar panels for 40 hours next week. Working at the same rate, how many solar panels can Jennifer install next week?

10

12

16

20

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

At a local grocery story, 7 lb of squash cost $14.00 and 4 lb of tomato cost $10.00. Which type of produce costs more per pound? Fill in the first blank.

$0.50

$2.00

$7.00

$14.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?