Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Created by

Kelsie Day

Mathematics

6th Grade

5 plays

Hard

Student preview

quiz-placeholder

8 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

Sophia walked 6 miles in 90 minutes at Bear Creek Park. At this rate, how many miles did she walk each hour?

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Find the Unit Rate

10 days / 2 jobs

20 days / job

5 days / job

0.2 days / job

12 days / job

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Four pounds of bananas cost $6.  What is the cost per pound of bananas?

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Felix paid $6.00 for 12 granola bars. At this price, how much would he have paid for 9 granola bars?

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Find the Unit Rate

234 miles / 13 gallons

17 miles / gallon

18 miles / gallon

19 miles / gallon

20 miles / gallon

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Judy spent $13.20 for 12 candy bars. Find the price per candy bar.

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Paco paid $79.80 for renting a bike for 6 hours. What was the rate per hour for renting the bike?

8.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?