Serena typed 255 words in 5 minutes. If Serena typed at a constant rate, how many words did she type per minute?
Homework for 11/11-11/15

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
Barbara Massoud
Used 21+ times
FREE Resource
13 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
1,275
51
250
260
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Jo bought 5 donuts for $4.90. What is the unit price?
.90
9.90
.98
.10
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
T-shirts are on sale, 3 for $45. Based on the unit price, how much are 7 T-shirts?
$21
$55
$9.42
$105
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The ratios below show the ratios of red marbles to blue marbles in 4 jars.
Jar 1 3 : 2
Jar 2 4 :3
Jar 3 5 : 4
Jar 4 7 : 6
Which jar could contain 15 red marbles and 12 blue marbles?
Jar 1
Jar 2
Jar 3
Jar 4
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Look at the table of costs for different size bottles of salad dressing.
Which size has the least cost per ounce?
12 oz
16 oz
28 oz
30 oz
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Look at the tables of values below.
Which set of values do NOT belong to this table?
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The ratio of boys to girls in the school band is 4:3. If there are 16 boys, how many girls are in the band?
10
12
16
not here
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
12 questions
Tape Diagram Ratios

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Multiplication and Division Equations

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Writing One-Step Equations (Word Problems)

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Multiplication and Division Equations

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
7.SP.1 and 7.SP.2

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
6th Grade F.A.S.T Math Prep #2

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Pictures of One Step Equations

Quiz
•
6th Grade - University
9 questions
Algebra GMAS

Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade