Chapter 6 Review FID

Chapter 6 Review FID

12th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Net Pay

Net Pay

9th - 12th Grade

14 Qs

Percent Applications

Percent Applications

9th - 12th Grade

10 Qs

Percents in the Real World

Percents in the Real World

7th Grade - University

15 Qs

Cash Purchases Chapter 6 Vocabulary Test

Cash Purchases Chapter 6 Vocabulary Test

12th Grade

10 Qs

Mark Down and Sale Price

Mark Down and Sale Price

9th - 12th Grade

11 Qs

Ch 6 Cash Purchases

Ch 6 Cash Purchases

9th - 12th Grade

15 Qs

Adding and Subtracting Percents

Adding and Subtracting Percents

7th Grade - University

14 Qs

Percents Math

Percents Math

7th Grade - University

15 Qs

Chapter 6 Review FID

Chapter 6 Review FID

Assessment

Quiz

Mathematics

12th Grade

Medium

Created by

Dawn Frank

Used 6+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is the unit price per case if 3 cases of soda cost $18.99?

$56.97/case

$6.33/case

$15.99/case

$6.00/case

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

When determining purchase price, sales tax is _________ to the selling price.

added

subtracted

multiplied

divided

Answer explanation

Many of you missed this on the last review.

You ADD sales tax to the selling price to get the purchase price.

To calculate how much sale's tax you pay, you MULTIPLY selling price times tax rate.

3.

MATCH QUESTION

1 min • 1 pt

Match the following

Selling Price times percent of savings

Rebate

Total Selling Price times Tax Rate

Sales Tax

Manufacturer or store incentive received after mail in of receipt and UPC

Unit Price

Coupons

Manufacturer or store incentive received at purchase

Markdown

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Thomas purchased a new phone for $499.00. The store was offering a $50 mail-in rebate and 15% off all purchases. If he takes advantage of both incentives, how much will the phone cost him? Assume no tax.

Calculate % off first and then the rebate.

$24.85

$564

$374.15

$381.65

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Old Navy is having a clearance sale.

A shirt that originally sold for $24.99 is on sale for $8.50.

What is the markdown?

$16.49

$8.33

$33.49

$2.12

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is a better buy.

A 14 oz bag of Middlesworth for $4.50

or

A 10 oz bag of Middlesworth for $3.00

14 oz bag

10 oz bag

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

An item is regularly priced at $45. It is marked down 30%.

What is it's purchase price?

$13.50

$150

$31.50

$15.00

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?