What is the unit price per case if 3 cases of soda cost $18.99?
Chapter 6 Review FID

Quiz
•
Mathematics
•
12th Grade
•
Medium
Dawn Frank
Used 6+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
$56.97/case
$6.33/case
$15.99/case
$6.00/case
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
When determining purchase price, sales tax is _________ to the selling price.
added
subtracted
multiplied
divided
Answer explanation
Many of you missed this on the last review.
You ADD sales tax to the selling price to get the purchase price.
To calculate how much sale's tax you pay, you MULTIPLY selling price times tax rate.
3.
MATCH QUESTION
1 min • 1 pt
Match the following
Selling Price times percent of savings
Rebate
Total Selling Price times Tax Rate
Sales Tax
Manufacturer or store incentive received after mail in of receipt and UPC
Unit Price
Coupons
Manufacturer or store incentive received at purchase
Markdown
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Thomas purchased a new phone for $499.00. The store was offering a $50 mail-in rebate and 15% off all purchases. If he takes advantage of both incentives, how much will the phone cost him? Assume no tax.
Calculate % off first and then the rebate.
$24.85
$564
$374.15
$381.65
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Old Navy is having a clearance sale.
A shirt that originally sold for $24.99 is on sale for $8.50.
What is the markdown?
$16.49
$8.33
$33.49
$2.12
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is a better buy.
A 14 oz bag of Middlesworth for $4.50
or
A 10 oz bag of Middlesworth for $3.00
14 oz bag
10 oz bag
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
An item is regularly priced at $45. It is marked down 30%.
What is it's purchase price?
$13.50
$150
$31.50
$15.00
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Percent Application

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Percentage Context

Quiz
•
7th Grade - University
14 questions
Adding and Subtracting Percents

Quiz
•
7th Grade - University
14 questions
Sales Tax

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Sales Tax

Quiz
•
9th - 12th Grade
14 questions
Percentage Discount and Sales Tax

Quiz
•
7th Grade - University
15 questions
Financial Math: Percent, Discount, Markup, Sales Tax and Tips

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Cash Purchases Chapter 6 Vocabulary Test

Quiz
•
12th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Inequalities Graphing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Solving Linear Equations for y

Quiz
•
9th - 12th Grade
11 questions
Graph Match

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Unit Circle Trig

Quiz
•
10th - 12th Grade
20 questions
Understanding Linear Equations and Slopes

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Algebra 2 Regents Review

Quiz
•
10th - 12th Grade