Unit Rate and Unit Price

Unit Rate and Unit Price

6th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

14 Qs

Unit Rate #1

Unit Rate #1

6th - 7th Grade

11 Qs

Module 1 Topic C Review

Module 1 Topic C Review

6th Grade

15 Qs

Unit Rate & Unit Price

Unit Rate & Unit Price

6th Grade

12 Qs

Unit Rate Review

Unit Rate Review

6th - 7th Grade

15 Qs

Rates  and  Unit Rates Quiz

Rates and Unit Rates Quiz

6th Grade

10 Qs

MOD1 Quiz on Unit Rate

MOD1 Quiz on Unit Rate

7th Grade

10 Qs

Rates, Unit Rates & Proportions

Rates, Unit Rates & Proportions

6th Grade

15 Qs

Unit Rate and Unit Price

Unit Rate and Unit Price

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3, 6.RP.A.1

+3

Standards-aligned

Created by

Kimberly Ferstermann

Used 33+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

What is the difference between a rate and a ratio?

a rate compares two different units, while a ratio compares two similar units

a rate compares two similar units, while a ratio compares two different units

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Elijah earned $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?

$50 per hour

$12 per hour

$192 per hour

$25 per hour

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

102 words per minute

100 words per minute

400 words per minute

412 words per minute

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

I paid $15 for 6 gallons of gasoline. What was the price PER gallon?

$0.40

$9.00

$2.50

$0.90

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A 30 oz. jar of mayonnaise is on sale for $2.99. What is the price PER ounce?

$10.03 per ounce

$27.01 per ounce

$0.99 per ounce

$0.10 per ounce

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.

$6 per pizza

$82.50 per pizza

$5.50 per pizza

$6.50 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If a dozen bagels cost $8.40, what is the cost per bagel?

(1 dozen = 12 bagels)

$0.84

$0.42

$0.70

$0.07

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?