What is the unit rate for 420 miles in 7 hours?
7th-Eureka Math Module 1 Lesson 1-10 Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Josefina Bahena
Used 29+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
420 miles
7 hours
60 miles per hour
420 miles in 7 hours
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate of 360 customers in 30 days?
12 customers per day
360 customers per day
30 days per customer
360 customers in 30 days
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate in 40 meters in 16 seconds?
640 meters per second
16 seconds per meter
40 meters per second
2.5 meters per second
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is the unit rate in $7.96 for 5 pounds?
$1.59 per pound
$7.96 per pound
$5.00 per pound
2.96 per pound
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Is the following table proportional? Why?
No it's not proportional because it does not have the same constant
Yes it is proportional because it has the same constant
I do not know
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The table below shows the relationship between the number of cars sold and the amount of money earned by the car salesperson. Is the amount of money earned, in dollars, proportional to the number of cars sold?
No it's not proportional because it does not have the same constant
Yes it is proportional because it has the same constant
I do not know
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Determine whether or not the following graphs represent two quantities that are proportional to each other.
Proportional
Not Proportional
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
10 questions
Proportional Relationship 7RP2

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Linear and Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Proportional Relationships: Tables, Equations, and Graphs

Quiz
•
7th - 8th Grade
19 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Is it Proportional?

Quiz
•
7th - 8th Grade
20 questions
Tables, Graphs, & Equations of Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Proportional Tables

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade