What is 0.7 x 0.3
Mixed operations (whole numbers & decimals) test prep

Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Hard
Rachael Morrison
Used 18+ times
FREE Resource
18 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
0.10
0.21
0.28
1.0
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
It cost Bryson $5.52 to buy 6 notebooks. Each notebook is the same price.
How much does 1 notebook cost?
$0.87
$0.89
$0.92
$0.97
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
At the grocery store, limes cost $0.34 per pound. How much will 5.5 pounds of limes cost?
$1.55
$1.87
$3.85
$14.71
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Mya had $15.73.
She purchased 3 plastic bracelets for $1.88 each and 1 hair ribbon for $1.23. There was no sales tax.
How much money did she have after her purchases?
$6.40
$8.86
$12.62
$15.08
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is 2.6 x 0.1?
0.026
0.26
2.6
26
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
4.48
12.80
16.20
17.28
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Aubrie buys a notebook for $3.75 and a pencil for $0.60. There is no sales tax.
what is the total cost for the two items?
$2.25
$3.15
$3.81
$4.35
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
16 questions
Math review

Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multi Step Word Problems

Quiz
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multi-Step Word Problems With Multiple Operations

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
5th - 6th Grade
15 questions
Multiplication and Division of Fractions with Whole Numbers

Quiz
•
5th - 6th Grade
14 questions
Christmas Addition and Subtraction of Fractions

Quiz
•
4th - 6th Grade
15 questions
Customary Conversion Chart Quiz

Quiz
•
4th - 5th Grade
16 questions
Decimal Multiplication and Division

Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
25 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
5th Grade
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
20 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 5th Grade
12 questions
Summer Trivia

Quiz
•
1st - 5th Grade