Mixed operations (whole numbers & decimals) test prep

Mixed operations (whole numbers & decimals) test prep

5th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Multi Step Word Problems

Multi Step Word Problems

5th - 6th Grade

20 Qs

Multistep Number Stories

Multistep Number Stories

5th - 6th Grade

20 Qs

Multi-Step Word Problems Whole Numbers

Multi-Step Word Problems Whole Numbers

5th - 6th Grade

20 Qs

Multi-Step Problems Involving Whole Numbers

Multi-Step Problems Involving Whole Numbers

5th - 6th Grade

20 Qs

Math CCA 2 Review

Math CCA 2 Review

5th Grade

15 Qs

Interim 1 Review (6th Grade)

Interim 1 Review (6th Grade)

5th - 7th Grade

20 Qs

Colorado

Colorado

3rd - 5th Grade

13 Qs

5.NF.3 Review

5.NF.3 Review

5th Grade

15 Qs

Mixed operations (whole numbers & decimals) test prep

Mixed operations (whole numbers & decimals) test prep

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

Created by

Rachael Morrison

Used 18+ times

FREE Resource

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

What is 0.7 x 0.3

0.10

0.21

0.28

1.0

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

It cost Bryson $5.52 to buy 6 notebooks. Each notebook is the same price.

How much does 1 notebook cost?

$0.87

$0.89

$0.92

$0.97

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

At the grocery store, limes cost $0.34 per pound. How much will 5.5 pounds of limes cost?

$1.55

$1.87

$3.85

$14.71

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mya had $15.73.

She purchased 3 plastic bracelets for $1.88 each and 1 hair ribbon for $1.23. There was no sales tax.

How much money did she have after her purchases?

$6.40

$8.86

$12.62

$15.08

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

What is 2.6 x 0.1?

0.026

0.26

2.6

26

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

4.48

12.80

16.20

17.28

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Aubrie buys a notebook for $3.75 and a pencil for $0.60. There is no sales tax.

what is the total cost for the two items?

$2.25

$3.15

$3.81

$4.35

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?