Alg2 Int_Test Review [Systems]

Alg2 Int_Test Review [Systems]

9th - 12th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Writing Quadratic Equations.

Writing Quadratic Equations.

10th - 12th Grade

10 Qs

Solving Systems of Linear Equations

Solving Systems of Linear Equations

9th - 12th Grade

15 Qs

Real-World Solving Equations

Real-World Solving Equations

9th - 10th Grade

12 Qs

Some Useful Theorems Review, Descartes´Rule of Signs

Some Useful Theorems Review, Descartes´Rule of Signs

10th Grade

15 Qs

Algebraic Models and Functions

Algebraic Models and Functions

8th - 9th Grade

9 Qs

Inequalities Quick Check

Inequalities Quick Check

6th Grade - University

15 Qs

Quadratic Formula

Quadratic Formula

9th - 10th Grade

15 Qs

Solving Multi-Step Equations (with Special Cases)

Solving Multi-Step Equations (with Special Cases)

8th - 11th Grade

10 Qs

Alg2 Int_Test Review [Systems]

Alg2 Int_Test Review [Systems]

Assessment

Quiz

Mathematics

9th - 12th Grade

Medium

Created by

Lauren Ritz

Used 7+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Solve the system of equations.


 2x+10y=22x+10y=2  

 x=15yx=1-5y  

 (2, 1)\left(2,\ 1\right)  

 No SolutionNo\ Solution  

 (1, 2)\left(1,\ 2\right)  

 Infinitely Many SolutionsInfinitely\ Many\ Solutions  

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Solve the system of equations.


 7x+7y=567x+7y=-56  

 4x7y=214x-7y=-21  

 (7, 1)\left(-7,\ -1\right)  

 (7, 7)\left(7,\ 7\right)  

 (7, 2)\left(-7,\ 2\right)  

 (1, 7)\left(-1,\ -7\right)  

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Solve the system of equations.


 x+6y=10x+6y=10  

 3xy=13-3x-y=-13  

 (4, 9)\left(4,\ 9\right)  

 (4, 1)\left(4,\ 1\right)  

 (1, 4)\left(1,\ 4\right)  

 (9, 4)\left(9,\ 4\right)  

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Rob and Mike are selling wrapping paper.  Rob sold 11 rolls of plain wrapping paper and 1 roll of holiday paper for a total of $171.   Mike sold 12 rolls of plain wrapping paper and 3 rolls of holiday paper for a total of $219.   What is the cost of one roll of plain wrapping paper and one roll of holiday wrapping paper? 

Plain: $15   Holiday:  $18

Plain: $14   Holiday: $17

Plain: $13   Holiday: $16

Plain: $9   Holiday: $11

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jenny and Scott are selling cookie dough for a school fundraiser.   Jenny sold 6 packages of sugar cookie dough and 11 packages of gingerbread cookie dough for a total of $129.   Scott sold 12 packages of sugar cookie dough and 9 packages of gingerbread cookie dough for a total of $141.   Find the cost of one package of sugar cookie dough and one package of gingerbread cookie dough. 

Sugar: $5   Gingerbread:  $8

Sugar: $15   Gingerbread:  $13

Sugar: $5   Gingerbread:  $9

Sugar: $9   Gingerbread:  $5

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?