Solve the system of equations.
Alg2 Int_Test Review [Systems]
Quiz
•
Mathematics
•
9th - 12th Grade
•
Medium
Lauren Ritz
Used 7+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Solve the system of equations.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Solve the system of equations.
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Solve the system of equations.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Rob and Mike are selling wrapping paper. Rob sold 11 rolls of plain wrapping paper and 1 roll of holiday paper for a total of $171. Mike sold 12 rolls of plain wrapping paper and 3 rolls of holiday paper for a total of $219. What is the cost of one roll of plain wrapping paper and one roll of holiday wrapping paper?
Plain: $15 Holiday: $18
Plain: $14 Holiday: $17
Plain: $13 Holiday: $16
Plain: $9 Holiday: $11
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
15 mins • 1 pt
Jenny and Scott are selling cookie dough for a school fundraiser. Jenny sold 6 packages of sugar cookie dough and 11 packages of gingerbread cookie dough for a total of $129. Scott sold 12 packages of sugar cookie dough and 9 packages of gingerbread cookie dough for a total of $141. Find the cost of one package of sugar cookie dough and one package of gingerbread cookie dough.
Sugar: $5 Gingerbread: $8
Sugar: $15 Gingerbread: $13
Sugar: $5 Gingerbread: $9
Sugar: $9 Gingerbread: $5
8 questions
Solving Equations with Variables on Both Sides
Quiz
•
9th Grade
10 questions
Quadratic formula with imaginary solutions
Quiz
•
10th - 12th Grade
10 questions
Solving Multi-Step Equations (with Special Cases)
Quiz
•
8th - 11th Grade
14 questions
Multi-Step with Special Solutions
Quiz
•
9th Grade
12 questions
Determine Number of Solutions
Quiz
•
8th - 9th Grade
10 questions
Solutions to Linear Equations
Quiz
•
7th - 12th Grade
15 questions
Substitution
Quiz
•
9th Grade
15 questions
Quadratic Formula
Quiz
•
9th - 10th Grade
15 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6
Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review
Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences
Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance
Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions
Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines
Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions
Quiz
•
6th Grade