Unit 3: Percents Test Review

Unit 3: Percents Test Review

7th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Proportionality Review Quiz

Proportionality Review Quiz

7th Grade

17 Qs

Proportionality Review

Proportionality Review

7th Grade

22 Qs

Percents and Linear Expressions

Percents and Linear Expressions

6th - 7th Grade

18 Qs

Percents and Proportions Review

Percents and Proportions Review

6th - 8th Grade

17 Qs

PROPORTIONALITY STUDY GUIDE -7TH GRADE

PROPORTIONALITY STUDY GUIDE -7TH GRADE

7th Grade

17 Qs

percent unit study guide

percent unit study guide

7th Grade

23 Qs

Proportionality Quiz

Proportionality Quiz

7th Grade

22 Qs

Fractions Circle Graph

Fractions Circle Graph

6th Grade - University

20 Qs

Unit 3: Percents Test Review

Unit 3: Percents Test Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Shelby Dukek

Used 40+ times

FREE Resource

18 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

At the neighborhood Fourth of July party, Mrs. O’Conner plans to serve banana pudding. She plans to make 2 batches for every 9 people attending. If 72 people will attend the Fourth of July party, how many batches does Mrs. O’Conner need to make?

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Find the missing value. Round to the tenths if necessary.

 78=x28.8\frac{7}{8}=\frac{x}{28.8}  

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A gear rotates 8 times every 15 seconds. Based on this information, which of the following could NOT be true?

The gear rotates 48 times in 90 seconds

The gear rotates 32 times in one minute

The gear rotates 16 times in 30 seconds

The gear rotates 24 times in 60 seconds.

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

There are 60 slices of cheesecake in 5 cheesecakes. If there are the same number of slices in each cheesecake, how many slices are in 8 cheesecakes?

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

A dolphin jumps 54 times in a 6 hour period. At this rate, how many jumps would be expected in a 2 hour period?

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

A package of twelve cans of black beans cost $6.84. What is the cost of one can of black beans?

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Of the 650 students at Westmoreland Junior High, 80% will attend the field trip. How many students will attend the field trip?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?