A package of 6 rolls of paper towels cost $12. What is the cost per roll.
Lesson 15 Study Guide

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
HALEY GENTRY
Used 98+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
$0.50
$2
$3
$4
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How much does Jenna pay per ride with the pink wristband?
$4
$5
$15
$16
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
How much does Karmen pay per ride with the green wristband?
$4
$12
$3
$24
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Who pays MORE per ride?
Jenna
Karmen
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 8 oz of soup per can.
True or False?
True
False
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
In 8 cans, there are 21 oz of soup.
True or False?
True
False
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
There are 2 oz of soup in 16 cans.
True or False?
True
False
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Finding Percent of a Number

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios and Fractions

Quiz
•
6th Grade - University
11 questions
Relating Ratios to Graphs and Tables

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Unit 1 Ratios and Rates (Sem 2)

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Measurement Review

Quiz
•
4th Grade - University
15 questions
Ratio Test Review

Quiz
•
6th Grade
17 questions
Ratio and Rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade
10 questions
One Step Equations - No Negatives

Quiz
•
6th Grade