CS1 Quizizz

Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Gaby Schmidt
Used 10+ times
FREE Resource
16 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ratio of red apples to green apples
7 apples to 3 green
4 red apples to 7 apples
4 red apples to 3 green apples
3 green apples to 4 red apples
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following describes 3: 7
ratio of red to green apples
ration of red apples to total apples
ratio of green apples to total apples
none of the above
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A part-to-part ratio represents a relationship between...
one part of a whole and the whole
two parts and the whole
one part of a whole and another part of the whole
one whole and a different whole
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
The relationship between one part of a whole and the whole is called a
part-to-whole ratio
part-to-part ratio
proportion
unit rate
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If 5 pounds of birdseed costs $8, how much would 15 pounds of birdseed cost?
$24
$18
$27
$20
Tags
CCSS.6.EE.B.7
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Mr. Furby can run 3 miles in 36 minutes, how long, in minutes, would it take him to run 1 mile?
34 min
12 min
13 min
36 min
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which of the following is not equivalent to 3 : 4
12 : 16
20 : 15
3/4 : 1
6 : 8
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
20 questions
Intro to Ratios

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Ratio Vocabulary Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios, Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
RATIOS INTRO

Quiz
•
6th - 7th Grade
17 questions
Ratios & Proportions

Quiz
•
6th Grade
14 questions
Ratios

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Intro to Ratios

Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
4th Grade
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
20 questions
math review

Quiz
•
4th Grade
5 questions
capitalization in sentences

Quiz
•
5th - 8th Grade
10 questions
Juneteenth History and Significance

Interactive video
•
5th - 8th Grade
15 questions
Adding and Subtracting Fractions

Quiz
•
5th Grade
10 questions
R2H Day One Internship Expectation Review Guidelines

Quiz
•
Professional Development
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Math Review - Grade 6

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Dividing Fractions

Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identify Slope and y-intercept (from equation)

Quiz
•
8th - 9th Grade
15 questions
Volume Prisms, Cylinders, Cones & Spheres

Quiz
•
8th Grade
14 questions
One Step Equations

Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Order of Operations (no exponents)

Quiz
•
5th - 6th Grade
37 questions
7th Grade Summer Recovery Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Order of Operations with Exponents

Quiz
•
6th Grade